Waluta cyfrowa banku centralnego. Czy to możliwe?

Rządy wielu państw, nie tylko tych wysokorozwiniętych, zastanawiają się nad wprowadzeniem waluty cyfrowej. W ten sposób może w długim okresie czasu dojść do wyparcia tradycyjnego pieniądza przez wirtualną walutę, która będzie emitowana przez banki centralne danych krajów. Poniżej przedstawiono pomysły z każdego kontynentu oraz stadium rozwoju tej technologii w poszczególnych państwach, ze szczególnym naciskiem na Europę i Azję, ponieważ na tych dwóch kontynentach przebiega najwięcej prac zmierzających w kierunku wprowadzenia CDBC.

Europa

Zdaniem Włoskiego Stowarzyszenia Bankowego, ponad 700 instytucji bankowych zostało przygotowanych do wdrożenia testów cyfrowego euro. Przyczyniła się do tego grupa robocza, która śledziła poczynania branży kryptowalutowej. Waluta cyfrowa powinna stanowić innowację w dziedzinie finansów. Postrzegana jest przez Włochów jako przełomowy punkt w kwestii wymiany handlowej. Głównym założeniem wprowadzenia waluty cyfrowej jest wzrost wydajności procesów operacyjnych.

Francuski Bank Centralny sprawdza, w jaki sposób nowe technologie mogą poprawić funkcjonowanie rynków finansowych. Jako obszar działania obrał sektor transakcji międzybankowych. Testy euro, oparte na technologii blockchain zakończyły się sukcesem. Dało to bodziec do przeprowadzania kolejnych prób, tym razem na większą skalę.

Bank Centralny Holandii wydał komunikat, że jest gotowy podjąć działania polegające na testowaniu cyfrowego euro. Przedstawiono także raport, w którym określono, jaki potencjał drzemie w CDBC oraz możliwości jego wykorzystania w gospodarce. Stwierdzono, że wprowadzenie tej technologii zwiększyłoby szybkość dokonywania przelewów transgranicznych.

Azja

Na początku 2020 roku pojawiła się wiadomość, że Narodowy Bank Kambodży rozpoczyna pracę nad walutą cyfrową. Jednak początki projektu Bakong sięgają 2017 roku. Jako główny cel tego pomysłu przedstawiono walkę z dolarem amerykańskim, który wypiera riel kambodżański. Obywatele otrzymają specjalną aplikację mobilną do dokonywania płatności w narodowej walucie, nie ponosząc przy tym dodatkowych kosztów. Na korzyść tego pomysłu ma wpływ populacja kraju, która jest bardzo młoda oraz częste wykorzystywanie smartfonów podczas dokonywania płatności. Ukrytym celem jest odzyskanie przez bank centralny kontroli nad polityką monetarną Kambodży.

Również Tajlandia prowadzi pracę nad uruchomieniem takiego projektu. Jako pierwsze testować go będą duże przedsiębiorstwa, w których dochodzi do wielu płatności. Bank centralny oczekuje wzrostu wydajności podczas przeprowadzanych transakcji.

Korea Południowa powołała grupę badawczą, która ma ocenić przeszkody prawne, stojące na drodze do wprowadzenia waluty cyfrowej. Eksperci mają za zadanie ustalić, które przepisy należy zmienić lub wprowadzić, by wdrożenie CBDC przebiegło sprawnie.

Na liście nie mogło zabraknąć Chin. Państwo Środka od dawna pracuje nad cyfrowym juanem. Obecnie opracowywane są przepisy, pomagające w uruchomieniu i wdrożeniu CDBC. W pracach uczestniczą przedstawiciele największych przedsiębiorstw, w tym Huawei i Alibaba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Giełdy Kryptowalut
4,0 rating
4,3 rating
W trakcie rejestracji można uzyskać darmowe 200 $
3,8 rating
Coxi.io to giełda kryptowalut założona w Polsce
3,8 rating
Coinquista to profesjonalna polska giełda.
3,8 rating
Sławomir Zawadzki, prezes stoi za projektem tej giełdy.
Polecamy sprawdzić

Musisz sprawdzić Bitcoin i programy afiliacyjne, które polecamy.

Aktualne tematy na forum
Guarda Portfel kryptowalut
Atomic Wallet
Ledger Nano S
Mycelium i exodus
Blockchain i electrum
Kryptowaluty Gielda
Wpisy na forum dyskusyjnym Kryptowalutygielda.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Kryptowalutygielda.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności. Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.