Bitcoin, co trzeba wiedzieć o królu kryptowalut?

Bitcoin to najpopularniejsza kryptowaluta, od której zaczęło się tak duże zainteresowanie wirtualnymi walutami, nawet wśród indywidualnych inwestorów. Jednocześnie, na jej temat istnieje wiele mitów, dlatego sprawdź, co warto wiedzieć o bitcoinie. 

Co to jest bitcoin?

Bitcoin, czyli wirtualna waluta, to tak naprawdę sieć płatności peer-to-peer. Jest zdecentralizowana, co oznacza, że kontroli nad nią nie sprawuje ani władza centralna, ani pośrednicy. I mimo iż w internecie często można zobaczyć „monetę” bitcoin, to w rzeczywistości ma ona wymiar wyłącznie wirtualny, jest plikiem zapisywanym w portfelu inwestycyjnym.

Wartość bitcoina określana jest przez wolny rynek, zależy m.in. od popularności, a także trudności w wydobyciu. To sprawia, że ta krypotowaluta jest odporna na inflację, aktualną sytuację polityczną na świecie.

Kryptowaluty można wydobywać (często nazywa się to również kopaniem) lub kupić za pośrednictwem giełdy bitcoin, w ramach transakcji bezpośredniej między dwoma inwestorami lub poprzez kantor bitcoin. Na chwilę zatrzymamy się przy tej trzeciej opcji, ponieważ jest najprostsza, dostępna dla każdego, bez konieczności rejestrowania się na giełdzie. Aby kupić bitcoina w kantorze, wystarczy posiadać portfel kryptowalut. Dokonując zakupu w ten sposób, bitcoin to nie tylko kantory online, ale także dużo wiedzy i aktualności, dzięki którym można rozwiać różne wątpliwości związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Czy bitcoin jest bezpieczny?

Jedną z pierwszych rzeczy, którą chcą wiedzieć początkujący inwestorzy, jest to, czy bitcoin jest bezpieczny. I tu odpowiedź brzmi: to zależy. Kryptowaluty przechowywane są w specjalnych portfelach inwestycyjnych, które są w taki sposób zabezpieczane, aby przedostanie się do nich, nie było możliwe.

Słabym ogniwem jest jednak sam użytkownik. Powinien on szyfrować, przechowywać w niedostępnym miejscu wszystkie hasła, klucze prywatne, a także regularnie je aktualizować.

Od czego zależy cena bitcoina? Czy to dobra inwestycja?

Częściowo już na to pytanie odpowiedzieliśmy – od trudności w wydobyciu kryptowalut, a także ich popularności, ponieważ o cenie decydują przede wszystkim sami użytkownicy tego rynku. Tutaj trzeba jeszcze podkreślić, że wartość bitcoina może ulegać dużym wahaniom w stosunkowo krótkim czasie. Jego cena zmienia się wielokrotnie nawet w ciągu jednego dnia (dlatego czasami, gdy kupujesz bitcoin w kantorze, musisz zaznaczyć, czy wymiana ma być automatyczna, czy chcesz dostać potwierdzenie różnicy kursu, gdy wynosi ona więcej niż 3%). Dlatego przez zainwestowaniem w tę kryptowalutę, warto zdobyć co najmniej podstawową wiedzę na temat wirtualnych monet.

Czy bitcoin daje anonimowość transakcji?

Często można spotkać się z twierdzeniem, że bitcoin daje pełną anonimowość – od razu zaznaczamy, że nie jest to prawda. Wszystkie transakcje są publiczne – można sprawdzić saldo dowolnego adresu bitcoin, aczkolwiek tożsamość samych właścicieli nie jest znana. Jest też opcja ukrytych płatności, choć mało inwestorów o niej wie, ponadto taka procedura jest skomplikowana.

Ale jest też drugi aspekt – kupując bitcoin na giełdzie, czy w kantorze, musisz podać swoje dane (np. rejestrując konto bądź opłacając zakup bitcoina poprzez przelew bankowy). To sprawia, że kryptowaluta ta jest tylko częściowo anonimowa.

Czy bitcoin jest opodatkowany?

W polskim prawie obrót kryptowalutami traktowany jest jako prawo majątkowo, które jest opodatkowane 19% podatkiem. Przy czym za przychód uznaje się wymianę bitcoina na inny środek płatniczy (niebędący kryptowalutą), towar, bądź usługę. Dlatego podatek zapłacisz dopiero w sytuacji, gdy zdecydujesz się na sprzedaż bądź zamianę bitcoina.

undefined

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Giełdy Kryptowalut
4,0 rating
4,3 rating
W trakcie rejestracji można uzyskać darmowe 200 $
3,8 rating
Coxi.io to giełda kryptowalut założona w Polsce
3,8 rating
Coinquista to profesjonalna polska giełda.
3,8 rating
Sławomir Zawadzki, prezes stoi za projektem tej giełdy.
Polecamy sprawdzić

Musisz sprawdzić Bitcoin i programy afiliacyjne, które polecamy.

Aktualne tematy na forum
Guarda Portfel kryptowalut
Atomic Wallet
Ledger Nano S
Mycelium i exodus
Blockchain i electrum
Kryptowaluty Gielda
Wpisy na forum dyskusyjnym Kryptowalutygielda.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Kryptowalutygielda.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności. Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.