Czy 450 mln USD zostało przejęte przez Rosyjskie służby specjalne?

Giełda kryptowalut BTC-e, która powstała w 2011 roku, jest jedną z najstarszych tego typu giełd. Za czasów swego istnienia nie posiadała pozytywnej opinii w społeczeństwie. Z tego względu już w 2017 roku zaprzestała funkcjonować i zniknęła z sieci. Wydarzenie to miało miejsce w momencie, gdy aresztowano Aleksandra Winnika. Rosjanin ten był powiązany z BTC i został zatrzymany w Grecji. Wykorzystując informacje pochodzące z baz danych BTC-e, założono inną giełdę – WEX. Niestety upadła ona w połowie 2018 roku. W ostatnim czasie serwis BBC, ujawnił, co tak naprawdę stało się z 450 mln środków należących do klientów tych dwóch giełd.

BTC, WEX i FSB

BBC weszło w posiadanie raportu ze śledztwa, które toczy się od połowy 2018 roku w Rosji. W jego ramach przesłuchiwany był Aleksiej Biljuczenko, będący współzałożycielem WAX oraz będący niegdyś administratorem BTC-e. Zgodnie z tym, co zawarte jest w tym raporcie, Aleksiej Biljuczenko, miał zeznawać, że zmuszono go do przesyłania każdej kryptowaluty znajdującej się w giełdowych portfelach WEX. Dostarczał je pracownikom Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), która stała się spadkobiercą wywiadu komunistycznego KGB, tuż przed tym, jak zamknięto giełdę.

Co więcej, przyznał się on do tego, że miał powiązania z Aleksandrem Winnikiem, który był odpowiedzialny za prowadzenie BTC-e. Winnik był wskazywany jako osoba odpowiedzialna za słynny atak hakerski na giełdę Mt.Gox. Po jego aresztowaniu Biljuczenko podobno wykorzystywał bazę danych wraz z innymi użytkownikami BTC-e w celu uruchomienia wspólnie z Dymitrem Wsilijewem drugiej giełdy WEX. Obiecywała ona osobom poszkodowanym przez BTC-e odzyskanie środków, które utracili. Akcja ta niestety nie zakończyła się sukcesem. W planach była nawet sprzedaż zaangażowanego w wojnę mającą miejsce na Wschodniej Ukrainie po stronie bojówkarzy sponsorowanych przez Kreml Dymitrem Kawczenko. On z kolei związany był z Konstantinem Malofiejewem. Ten rosyjski oligarcha, sponsorował saparytystyczne siły w walce z Ukrainą.

Czy 450 mln USD zostało przejęte przez Rosyjskie służby specjalne wskutek upadku giełd kryptowalut?

Latem 201 8 roku, jeszcze zanim ogłoszono upadek WEX, miały miejsce rozmowy pomiędzy Biljuczenkiem a Małofiejewem. Małofiejewowi zależało na uzyskaniu dostępu do bazy danych użytkowników WEX. Miał on zamiar wykorzystać te dane w utworzeniu nowej giełdy o nazwie Vladex. Informacje te miały zostać przekazane Antonowi Nemkinowi, który niegdyś pełnił funkcję oficera FSB. W swoich zeznaniach Biljuczenko twierdzi jednak, że dwóch pracowników FSB zmusiło go do przekazania dysków, na których były klucze do kryptowalut każdego z użytkowników giełdy WEX. Ich wartość szacuje się na około 450 mln USD. Pieniądze te miał ona przelać na ich konto.
Nadal nie wiadomo, co ostatecznie mogło stać się z tą kwotą. FSB oraz rosyjska policja, nie chcą udzielać komentarzy w tej sprawie. Domniema się jednak, że w latach 2011 – 2017 z wykorzystaniem giełdy BTC-e wypranych zostało co najmniej 4 mld USD

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Giełdy Kryptowalut
4,0 rating
4,3 rating
W trakcie rejestracji można uzyskać darmowe 200 $
3,8 rating
Coxi.io to giełda kryptowalut założona w Polsce
3,8 rating
Coinquista to profesjonalna polska giełda.
3,8 rating
Sławomir Zawadzki, prezes stoi za projektem tej giełdy.
Polecamy sprawdzić

Musisz sprawdzić Bitcoin i programy afiliacyjne, które polecamy.

Aktualne tematy na forum
Guarda Portfel kryptowalut
Atomic Wallet
Ledger Nano S
Mycelium i exodus
Blockchain i electrum
Kryptowaluty Gielda
Wpisy na forum dyskusyjnym Kryptowalutygielda.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Kryptowalutygielda.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności. Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.