Czy kryzys cenowy Bitcoina (BTC) wpłynie również na górników walut cyfrowych?

Górnicy zajmujący się kopaniem Bitcoina (BTC) znaleźli się właśnie w sytuacji dalekiej od idealnej. Jak wszyscy wiemy na rentowność wydobycia najstarszej waluty cyfrowej wpływa jej cena, a ta jak wszyscy pamiętamy ostatnimi czasy przechodzi poważne załamanie.

Halving zbliżający się wielkimi krokami

Jak zapewne wiecie od zaplanowanego na maj halvingu dzieli nas zaledwie kilka miesięcy. W jego wyniku nagroda przyznawana górnikom zajmującym się kopaniem Bitcoina (BTC) zostanie obniżona o 50%. Jest to jednoznaczne z faktem, że wydobycie jednego bloku BTC będzie warte 6,25 BTC, a nie tak jak do tej pory 12,5 BTC.

Halving sam w sobie nie stanowi żadnej nowości, gdyż zgodnie z założeniami jest przeprowadzany cyklicznie co 210-tysięczny wydobyty blok Bitcoin (BTC). Czyśli średnio raz na 4 lata. Osoby, które w dalszym ciągu będą chciały prowadzić swoją działalność jako górnik, będą zmuszone do wyposarzenia się w lepszy sprzęt oraz zadbanie o dostawę taniej energii elektrycznej.

Do chwili obecnej zdecydowana większość górników liczyła na znaczny wzrost kursu najstarszej waluty cyfrowej, czyli Bitcoina (BTC). Niestety w na skutek paniki uwarunkowanej epidemią koronawirusa wszystko stanęło na głowie. Na przestrzeni ostatnich siedmiu dni kurs Bitcoina (BTC) odnotował spadek wynoszący prawie 50%. Jeszcze 7 marca bieżącego roku był wyceniany na przeszło 9 000 dolarów (USD). Na chwilę obecną jego kurs wynosi 4 888,15 dolarów (USD).

Obawy związane z rentownością

Jak donosi Coindesk część górników kryptowalutowych nosi się z zamiarem zainwestowania w lepszy sprzęt. Jest to uwarunkowane faktem, że urządzenia stosowane do tej pory nie są już tak wydajne. Na rynku aktywów cyfrowych zaczynają też budzić się obawy związane z opłacalnością wydobycia Bitcoina (BTC). Biorąc bowiem pod uwagę bieżące okolicznościach nawet najbardziej wydajne koparki nie wygenerują zysku z marżą brutto powyżej 50%.

Jeżeli kurs Bitcoina (BTC) nadal będzie przejawiał tendencję spadkową i nie podniesie swojej wartości do zaplanowanego na maj bieżacego roku halvingu, to będzie to jednoznaczne z faktem,że wydobycie BTC po halvingu stanie się jeszcze mniej opłacalne. Górnicy, którzy mimo wszystko zdecydują się na dalsze prowadzenie swojej wydobywczej działalności z myślą o przyszłych wzrostach na Bitcoinie (BTC) mogą bardzo długo czekać na zwrot z inwestycji.

Jak przyznaje Chris Zhu liczył on, że w nadchodzących miesiącach dojdzie do spadku mocy obliczeniowej o jakieś 20-30%.  Może się to bezpośrednio przyczynić do szybkiego wycofania z rynku koparek starszego typu. Jak wiemy razem ze spadkiem mocy obliczeniowej dojdzie też do spadku trudności związanej z kopaniem. Co w końcowym rezultacie spowoduje, że operatorzy będą w stanie wydobyć zdecydowanie więcej bloków Bitcoin (BTC).

Jak można przeczytać na stronie bitinfocharts.com hashrate Bitcoina na chwilę obecną wynosi odrobinę więcej niż 95 EH/s. Co stanowi znaczny spadek w porównaniu do 120EH/s w dniu 8 marca bieżącego roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Giełdy Kryptowalut
4,0 rating
4,3 rating
W trakcie rejestracji można uzyskać darmowe 200 $
3,8 rating
Coxi.io to giełda kryptowalut założona w Polsce
3,8 rating
Coinquista to profesjonalna polska giełda.
3,8 rating
Sławomir Zawadzki, prezes stoi za projektem tej giełdy.
Polecamy sprawdzić

Musisz sprawdzić Bitcoin i programy afiliacyjne, które polecamy.

Aktualne tematy na forum
Guarda Portfel kryptowalut
Atomic Wallet
Ledger Nano S
Mycelium i exodus
Blockchain i electrum
Kryptowaluty Gielda
Wpisy na forum dyskusyjnym Kryptowalutygielda.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Kryptowalutygielda.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności. Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.