Giełdy kryptowalut a bezpieczeństwo – jak je oceniać?

Giełdy kryptowalut oznaczają zawsze ryzyko utraty środków, ale są giełdy lepiej lub gorzej zabezpieczone. Wybór odpowiedniej giełdy to wiedza o niej, uzyskana wszystkimi możliwymi środkami.

Bez względu na zabezpieczenia giełd najlepszym rozwiązaniem jest dywersyfikacja portfela i lokowanie środków na kilku giełdach kryptowalutowych. Ponadto do przechowywania środków pomocnym może być portfel sprzętowy Trezor.

Pamiętaj, że gdy giełda upada, Ty tracisz środki, które tam umieściłeś!

Rankingi giełd

W internecie jest sporo rankingów giełd kryptowalut, ale nie zawsze są one wiarygodne. Jeżeli widzisz ranking niepoparty żadnymi danymi, a stworzony jedynie na podstawie popularność giełd, to nie jest to ranking, ale fuszerka stworzona przez copy, któremu nie chciało się poszperać choćby w sieci.

Dlaczego wymieniam akurat ten ranking? Ponieważ zależy mi na bezpieczeństwie moich środków, a ten ranking jest wiarygodny, oparty o konkretne dane. Głównym czynnikiem decydującym o wyborze giełdy powinno być zawsze bezpieczeństwo i tworzony swój ranking, zbierając oceny giełd oraz zasięgając opinii użytkowników. Brane są również pod uwagę ostrzeżenia i inne wiadomości dotyczące danej giełdy.

Działanie ratingu bezpieczeństwa

System ratingu nie jest tajemnicą, co również jest ważne przy zwracaniu uwagi na rankingi. Ten portal stosuje otwartą punktację giełd (ujemne i dodatnie punkty) za następujące czynniki:

• rejestr incydentów (od -4 do 0)
• zabezpieczenia techniczne (0 do 7)
• zabezpieczenia organizacyjne (0 do 7)
• otoczenie prawne (-1/0/1)
• czas istnienia na rynku (0 lub 1).

1. Prawne otoczenie giełdy

Giełdy działające w tzw. rajach podatkowych, z nieuregulowaną sytuacją prawną są oceniane minusami. Brawo!

2. Ubezpieczenie środków na giełdzie albo fundusz gwarancyjny

Gdyby każda giełda miała ubezpieczone środki, nie byłoby problemu. Tak jednak niestety nie jest. Binance po ataku hakerów zwróciła środki użytkownikom (32 mln USD) z funduszu gwarancyjnego i tak to powinno wyglądać. Środki użytkowników są również ubezpieczone na BitBay. Giełdy na plus.

3. Stosowanie Bug Bounty

Bug Bounty to nagradzanie użytkowników za wykrywaniu bugów (błędów) w programie i obecnie takie nagrody występują w każdej dobrej aplikacji. Ranking przyznaje punkcik giełdom nagradzającym użytkowników za wyłapywanie błędów w systemie.

Podsumowując:

Przedstawiony tutaj ranking zawiera wszystko to, co niezbędne do jak najbardziej wiarygodnej oceny danej giełdy i chociaż żaden ranking nie zagwarantuje nam stuprocentowego bezpieczeństwa wpłaconych na giełdę kryptowalutową środków, to dobry ranking z całą pewnością obniży znacznie ryzyko ich utraty. Inwestuj rozsądnie, dywersyfikując portfel. Działając w taki sposób, nie utracisz wszystkich środków przy popadnięciu którejś z giełd w tarapaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Giełdy Kryptowalut
4,0 rating
4,3 rating
W trakcie rejestracji można uzyskać darmowe 200 $
3,8 rating
Coxi.io to giełda kryptowalut założona w Polsce
3,8 rating
Coinquista to profesjonalna polska giełda.
3,8 rating
Sławomir Zawadzki, prezes stoi za projektem tej giełdy.
Polecamy sprawdzić

Musisz sprawdzić Bitcoin i programy afiliacyjne, które polecamy.

Aktualne tematy na forum
Guarda Portfel kryptowalut
Atomic Wallet
Ledger Nano S
Mycelium i exodus
Blockchain i electrum
Kryptowaluty Gielda
Wpisy na forum dyskusyjnym Kryptowalutygielda.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Kryptowalutygielda.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności. Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.