Stosunkowo nowym walorem inwestycyjnym, z jakiego mogą korzystać inwestorzy na całym świecie, w tym również i w Polsce, są kryptowaluty. To zdecentralizowany środek płatniczy, coraz szerzej akceptowany w wielu różnych krajach. Nie ma jednej centralnej czy choćby krajowej instytucji zajmującej się regulacjami rynku kryptowalutowego, co z jednej strony jest jego zaletą, a z drugiej wadą. Rynek kryptowalutowy stwarza szerokie możliwości prowadzenia inwestycji. Jak inwestować w kryptowaluty? Od czego właściwie trzeba zacząć w takim przypadku?
Czym są kryptowaluty?
Waluty wirtualne, jak czasami nazywane są kryptowaluty, są jednocześnie sposobem lokowania środków i metodą płatności na odległość. Inwestorom zależy przede wszystkim na tym, by zarabiać na inwestycjach kryptowalutowych, a więc na wzrostach ich ceny. Kryptowalutami można też płacić, dlatego należy je uznać za środek płatniczy.
Więcej informacji: https://www.xtb.com/pl/kryptowaluty-kb
Szeroki rynek kryptowalutowy
Inwestorzy rynku kryptowalutowego mogą korzystać z wielu różnych walut wirtualnych do pomnażania posiadanego kapitału, choć do najbardziej znanych zalicza się Bitcoina, Ethereum, Litecoina czy Ripple. Można śledzić na giełdach kryptowalutowych kursy kryptowalut każdego dnia. Serwisy takie jak CoinMarketCap ułatwiają pozyskiwanie informacji o poszczególnych kryptowalutach, jak i o kapitalizacji rynku. Ten nowoczesny rynek finansowy kryje w sobie bardzo duży potencjał. Inwestor może go wykorzystać, choć musi liczyć się z pewnym, niejednokrotnie bardzo wysokim ryzykiem prowadzenia inwestycji kryptowalutowych.
Dlaczego ryzyko inwestowania w kryptowaluty jest wysokie?
Jedni eksperci rynkowi uznają kryptowaluty za znakomity środek do inwestowania swojego kapitału, alternatywę dla surowców, metali szlachetnych, walut konwencjonalnych czy akcji i obligacji. Inni z kolei zwracają uwagę na to, że wiele z nich to zwykłe bańki spekulacyjne, które prędzej czy później muszą pęknąć. Kto ma rację? Po trochu zarówno jedni, jak i drudzy.
Musimy wiedzieć, że kryptowaluty, z tzw. cyfrowym złotem – Bitcoinem na czele, nie przejawiają żadnej fizycznej wartości. Jego wartość opiera się na relacji popytu i podaży, a skoro liczba kryptowalut w większości przypadków jest ograniczona, a zwiększa się zainteresowanie nimi np., wśród instytucji finansowych, ich kursy automatycznie muszą rosnąć na kryptowalutowych giełdach.
Nie bez powodu wspominamy o Bitcoinie, który jest najpopularniejszą obecnie kryptowalutą na świecie. Notuje znaczne wzrosty cenowe, choć nie mają one charakteru trwałego. Cyklicznie raz znajduje się w trendzie wzrostowym, drugim razem notuje poważną korektę. To właśnie Bitcoin wyznacza trendy na rynkach finansowych i ma wpływ na wycenę i innych kryptowalut (więcej informacji o BTC znajdziesz na stronie XTB). Chwiejna wycena, brak realnej wartości i odniesienia do fizycznych aktywów powoduje, że inwestycje w kryptowaluty są ryzykowne. Inwestor podejmujący się ich musi być tego faktu całkowicie świadomy. Jednak wysokie ryzyko inwestycyjne wiąże się w przypadku kryptowalut z dużymi szansami i możliwościami wypracowania ponadprzeciętnych zysków.
Początki inwestycji w kryptowaluty
Jeśli jesteśmy zdecydowani na to, żeby zainwestować w kryptowaluty, musimy zastanowić się, jak to zrobić. Do wyboru mamy giełdy kryptowalutowe, czyli w istocie platformy, które kojarzą kupujących i sprzedających oraz pobierają z tego tytułu pewne prowizje. Można też kupić np. Bitcoina w kryptowalutowym kantorze lub od osób prywatnych, ale ta ostatnia możliwość rodzi wiele wątpliwości co do uczciwości sprzedającego i autentyczności transakcji.
Najbezpieczniejszym sposobem inwestowania w kryptowaluty będzie zarejestrowanie konta klienta na wybranej giełdzie kryptowalutowej. Pośrednik, broker będący właścicielem platformy, bierze na siebie obowiązek czuwania nad poprawnością jej funkcjonowania.
Najlepiej nie przechowywać na giełdzie kryptowalutowej swoich walut wirtualnych dłużej, niż jest to absolutnie konieczne. Zwykle nie mają one solidnych zabezpieczeń, dlatego atak hakerski spowodować może, że stracimy wszystkie swoje kryptowaluty. Lepszym rozwiązaniem do ich przechowywania będzie indywidualny, elektroniczny portfel inwestycyjny.
Jestem autorem wielu publikacji związanych z branżą kryptowalut. Przygotowuje artykuły dla najpopularniejszych Polskich serwisów związanych z Kryptowalutami. Zapraszam was na moje social media aby śledzić wszystkie moje publikacje dostępne w internecie.