Jak wyglądają oszusta na rynku kryptowalut i jak im zabezpieczać

Rynek kryptowalut, jak wiele innych miejsc związanych z Internetem, wypchany jest oszustami i naciągaczami. Każdy, kto planuje zainwestować swoje pieniądze na giełdach kryptowalut powinien mieć jak największą wiedzę na temat potencjalnych niebezpieczeństw.

Fałszywe strony

Zasada działania jest prosta, oszust tworzy bliźniaczą stronę internetową, która choć zdaje się posiadać wszystkie funkcje oryginalnej witryny, stworzona jest tylko po to, żeby nieświadomy gość zostawił w niej swoje dane, przede wszystkim chodzi o hasło. Łatwo się przed tym ustrzec, wystarczy dokładnie sprawdzać adresy stron. Link może się różnic zaledwie apostrofem, albo kropką przy jednej z liter. Jeśli korzystamy z jakiejś witryny najlepiej dodać ją do ulubionych, kiedy już wiemy, że jest zaufana. W ten sposób otwieramy sobie do niej bezpieczną drogę.

Kryptowaluta za darmo

Należy się wystrzegać brania udziału w akcjach, które polegają na przelaniu komuś swoich środków w celu ich pomnożenia. Jeśli stracimy w ten sposób nasze pieniądze, już ich nie odzyskamy.

Projekty oszustów

Czasami znikąd pojawia się nowa kryptowaluta, zwykle w jakiś sposób zachęcająca do kupna. Po pewnym czasie znika zupełnie, razem z pieniędzmi klientów. Należy bardzo dokładnie sprawdzać każdy nowy projekt. Trzeba też pamiętać, że zdarzają się projekty ICO z założenia istniejące tylko po to, żeby wyłudzić pieniądze i zamknąć interes.

Airdropy

Cel airdropów jest prosty – promować dany startup. Zdarza się jednak, że użytkownicy są nakłaniani do ujawniania danych osobowych. Airdrop działający w ten sposób to po prostu kryptowaluta o konkretnej wartości, możliwa do otrzymania za darmo przy rejestracji na jakiejś platformie. Oszuści chcą w ten sposób ukraść tożsamość swoich użytkowników i zarejestrować się przy pomocy ich dowodu osobistego. Należy pamiętać, że nie wolno przesyłać zdjęć swojego dowodu osobistego i innych danych osobistych przy tego typu sytuacjach.

Projekty Scamerskie

Istnieją projekty, których autorzy skupiają się prawie wyłącznie na przyciąganiu klientów i rozgłosie, nie zwracając uwagi na stronę techniczną. Inną ich charakterystyczną cechą jest podejrzanie szybki rozwój, oraz intensywny wzrost wartości kryptowalut, co jest efektem ingerencji właścicieli projektu, a nie użytkowników, czy samej kryptowaluty. Taki scam łatwo rozpoznać przez podobieństwo do piramid finansowych – platforma proponuje premię za wciąganie znajomych.

Fałszywy portfel

Sytuacja podobna do poprzednich oszustw ze znikającymi właścicielami. W tym przypadku chodzi o portfele kryptowalutowe, dlatego przed zdecydowaniem się na dany portfel należy najpierw zbadać sytuację, albo korzystać z rozwiązań sprawdzonych przez innych użytkowników. Należy też pamiętać, że portfel sprzętowy nie powinien być oferowany przez osobę trzecią. Jedyny bezpieczny sposób zakupu usługi, to kupno u producenta, w przeciwnym razie portfel mógł zostać w jakiś sposób zmodyfikowany.

Tworzenie grup przewidujących ceny

Oszuści czasem tworzą specjalne, otwarte grupy w Internecie. Informują tam użytkowników równocześnie o wzroście i spadku kursu w zależności od grupy. Następnie ta grupa, która „trafiła” staje się grupą prywatną. W ten sposób grupa analityczna zyskuje opinię sprawdzonej, a właściciele żądają od kolejnych użytkowników opłat.

Innymi słowy tworzą iluzję grupy przewidującej przyszłość i naciągają ludzi na skorzystanie z niej. Aby nie dać się oszukać trzeba sprawdzić, czy przewidywania są w jakiś sposób poparte analizami i argumentami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Giełdy Kryptowalut
4,0 rating
4,3 rating
W trakcie rejestracji można uzyskać darmowe 200 $
3,8 rating
Coxi.io to giełda kryptowalut założona w Polsce
3,8 rating
Coinquista to profesjonalna polska giełda.
3,8 rating
Sławomir Zawadzki, prezes stoi za projektem tej giełdy.
Polecamy sprawdzić

Musisz sprawdzić Bitcoin i programy afiliacyjne, które polecamy.

Aktualne tematy na forum
Guarda Portfel kryptowalut
Atomic Wallet
Ledger Nano S
Mycelium i exodus
Blockchain i electrum
Kryptowaluty Gielda
Wpisy na forum dyskusyjnym Kryptowalutygielda.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Kryptowalutygielda.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności. Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.