Zestawienie Bitcoina i Złota – Czy to koniec kryptowalut?

Obecne wydarzenia na świecie sprawiły, że kryptowaluty, a przede wszystkim Bitcoic (BTC)  nie zaliczą tego tygodnia do udanych. Wg wielu ekspertów jest to początek końca bezpiecznego lokowania środków w ten sposób. Co ciekawe, również rynek złota zaliczył największy dzienny spadek od ponad siedmiu lat.

Przyglądając się danym dotyczących XAU / USD z 29 lutego w piątek, ewidentnie dostrzegamy największy spadek kruszcu od 2013 roku.

Spadek złota o 7 proc. i objaw o nazwie “wyprzedaż koronawirusa”

Spoglądając na ostatnie 5 dni obserwujemy również spadek złota. Nie ma co ukrywać, że w głównej mierze jest to efekt trwającej coraz dłużej epidemii koronawirusa. Gospodarka coraz bardziej i intensywniej odczuwa obecne działania związane z epidemią. Na świecie każdego dnia odnotowujemy coraz więcej przypadków zachorowań. Sprawia to, że w dużym stopniu zmienia to notowania najważniejszych aktywów. W dniach między 24 a 29 lutego para XAU / USD zanotowała spadek o nie bagatela 7,3% z minimalnym odbiciem po środku.

Obecnie największa kryptowaluta cały czas próbuje powrócić do wzrostów. Próby mimo wszystko są raczej nieudolne i nie ma co liczyć na nagły wzrost. Po odbiciu się od poziomu 8450 USD, powróciła ona do ceny minimalnie powyżej 8500 USD. W tym wszystkim tracą również altcoiny, które do tej pory były bardziej stabilne.

Co ciekawe, także i złoto w końcu spadło. Najbardziej wierni fani wciąż są jednak są przekonani w twierdzeniu, że to właśnie ten kruszec jest safe haven. Ciężko dywagować nad tym, ponieważ w pewnej części jest tak od wieków i zapewne będzie dalej. Warto wiedzieć, że złoto było, jest i będzie. Być może jest to jeden z lepszych momentów do nabycia tego kruszcu. W tym momencie wiele krytyków kryptowalut wyraziło swoje zdanie na ten temat. Jednym z najbardziej znanych jest Peter Schiff (jest on również zwolennikiem złota), który spadek złota tłumaczy w następujący sposób;

„Dzisiejszy spadek złota o 4 proc. to bardzo rzadki ruch w ciągu jednego dnia. Ale zdarza się to czasami.”

Po chwili dodał także:

„Jednak 4-procentowy spadek bitcoina jest dość powszechny, co często powoduje, że dzienne spadki są znacznie większe. Dzisiejszy ruch nie unieważnia [pozycji] bezpiecznej przystani złota (…).”

Porównanie kryptowalut i złota

Czy aby na pewno złoto jest lepsze niż bitcoin? Ciężko to tak naprawdę określić bez większego rozeznania na rynku. BTC notowało wzrost podczas groźby wojny pomiędzy Iranem i USA. Wzrastało również podczas tzw. wojny walutowej na linii Stany Zjednoczone-Chiny, a oprócz tego parło do przodu, gdy epidemia koronawirusa zaczęła grzebać gospodarkę. Obecnie spadło, ale analogicznie zachowało się złoto.

Ciekawie dzieje się na rynku akcji. W tym przypadku jednak sytuacja nie kreuje się tak niejednoznacznie. Od jakiegoś czasu obserwujemy ostrą wyprzedaż. Jednym z głównych powodów z całą pewnością jest epidemia koronawirusa i panika wywołana w związku z nim. Chociaż dominującym powodem wydaje się być korekta, o którą co by nie mówić rynek prosił praktycznie sam.

Sprawdź na forum:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Giełdy Kryptowalut
4,0 rating
4,3 rating
W trakcie rejestracji można uzyskać darmowe 200 $
3,8 rating
Coxi.io to giełda kryptowalut założona w Polsce
3,8 rating
Coinquista to profesjonalna polska giełda.
3,8 rating
Sławomir Zawadzki, prezes stoi za projektem tej giełdy.
Polecamy sprawdzić

Musisz sprawdzić Bitcoin i programy afiliacyjne, które polecamy.

Aktualne tematy na forum
Guarda Portfel kryptowalut
Atomic Wallet
Ledger Nano S
Mycelium i exodus
Blockchain i electrum
Kryptowaluty Gielda
Wpisy na forum dyskusyjnym Kryptowalutygielda.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Kryptowalutygielda.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności. Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.