Bezterminowe kontrakty futures – czym są?

Kontakt futures, a więc terminowy oznacza umowę kupna czy też sprzedaży waluty, towaru bądź innego instrumentu po cenie określonej oraz w czasie określonym w przyszłości.

W przeciwieństwie do rynków tradycyjnych spot, transakcje na tych rynkach nie są natychmiast rozliczane. Handel terminowymi kontraktami opiera się na dwóch kontrahentach, którzy pomiędzy sobą zawierają umowę. Umowa określa rozliczenie przedmiotu tegoż kontaktu w przyszłości. Poza tym rynek futures użytkownikom nie pozwala na zakup bezpośredni czy też sprzedaż aktywów cyfrowych bądź też sprzedaż towarów. Traderzy handlują kontraktami, a obrót faktyczny aktywów, których się tyczy dany kontrakt następuje po wykonaniu kontraktu.

Kontrakty futures – do czego się przydają?

– krótka ekspozycja,

– hedhing oraz zarządzenie ryzykiem,

– dostęp do dźwigni.

Charakterystyka bezterminowych kontraktów futures

Jest to specjalny typ kontraktów futures. W przeciwieństwie do tych tradycyjnych, nie ma tutaj żadnej daty jeśli chodzi o wygaśnięcie. Otworzoną raz pozycję możemy trzymać tak długo, jak nam się podoba. Poza tym handel kontraktami jest oparty na indeksowej cenie bazowej aktywa. Index Proce to średnia cena aktywa danego z rynków spot najważniejszych, na którym ono jest dostępne. Przy wyliczaniu Index Price jest brany pod uwagę także handlowy wolumen na rynkach badanych spot.

W przeciwieństwie do kontraktów tradycyjnych futures, kontrakty bezterminowe są zamykane bardzo często po cenie, która bardzo zbliżona jest do bazowej ceny aktywa czy też jej równa. Największą jednak różnicą jest sama data rozliczenia.

Czym jest Initial Margin?

Initial Margin jest wartością minimalną środków, które musimy wpłacić na konto specjalne, aby móc otworzyć pozycję lewarowaną.

Czym jest Maintenance Marigi?

Maintenane margin oznacza z kolei kwotę minimalną zabezpieczenia, którą musimy posiadać na koncie, aby nasze otwarte handlowe pozycje nie zostały zamknięte. Tym samym, gdy nasze saldo Maintenance Margin spadnie poniżej danego poziomu, to w większej ilości przypadków skutkuje to pojawieniem się tak zwanej margin call, a więc prośby o dodanie środków dodatkowych na konto lub też wykonania likwidacji automatycznej pozycji otwartych. Większość spośród giełd kryptowalut, na których są dostępne właśnie kontrakty terminowe oraz dźwignia, raczej wykona to pierwsze.

Czym jest Auto-delevaraging?

Auto-delevaraging to dosłownie mówiąc automatyczne zmniejszenie naszego zadłużenia. Odnosi się w sposób bezpośredni do sytuacji, w której z kolei dochodzi do samej likwidacji pozycji tradera, która ma miejsce jedynie wtedy, gdy ubezpieczeniowy fundusz przestanie z różnych przyczyn po prostu funkcjonować. Chociaż w rzeczywistości jest to naprawdę mało prawdopodobne, to takie zdarzenie od traderów wymagałoby tych którzy zysk na swoich pozycjach osiągnęli wniesienia części tychże zysków na poczet właśnie pokrycia strad traderów, którym tym razem się nie powiodło.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Giełdy Kryptowalut
4,0 rating
4,3 rating
W trakcie rejestracji można uzyskać darmowe 200 $
3,8 rating
Coxi.io to giełda kryptowalut założona w Polsce
3,8 rating
Coinquista to profesjonalna polska giełda.
3,8 rating
Sławomir Zawadzki, prezes stoi za projektem tej giełdy.
Polecamy sprawdzić

Musisz sprawdzić Bitcoin i programy afiliacyjne, które polecamy.

Aktualne tematy na forum
Guarda Portfel kryptowalut
Atomic Wallet
Ledger Nano S
Mycelium i exodus
Blockchain i electrum
Kryptowaluty Gielda
Wpisy na forum dyskusyjnym Kryptowalutygielda.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Kryptowalutygielda.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności. Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.