Czy Coinbase oszukał swoich klientów kwestii BCH?

Przypomnijmy może na sam początek, czym właściwie jest Coinbase. To jedna z najpotężniejszych i cieszących się największym zaufaniem inwestorów giełd kryptowalutowych w USA, która działa na rynku nieprzerwanie od 2012 roku. Dziwić może więc możliwość dokonania przez nią pewnego nadużycia, które zostało podobno udokumentowane i sprowadzone na drogę sądową w celu odzyskanie utraconych środków i uzyskania należytego odszkodowania przez jednego z pokrzywdzonych użytkowników. Sprawa co prawda nie znalazła jeszcze swojego finału i na razie nie zanosi się na to, żebyśmy szybko poznali ostateczny werdykt, ale wypracowywane przez lata zaufanie dla Coinbase zostało już i tak bardzo mocno nadszarpnięte.

Zawinił Hard fork?

Wczesną wiosną 2018 roku, pewien pochodzący z Arizony inwestor giełdowy o nazwisku Jeffrey Berk, postanowił złożyć pozew przeciwko Coinbase. Podobno oprócz niego byli również inni poszkodowani, a sprawa trafiła oficjalnie na drogę sądową 1 marca ubiegłego roku. Berk oskarżył wówczas Coinbase o tak zwany insider trading, polegający na wykorzystywaniu przez pracowników i osoby związane z giełdowym gigantem informacji niejawnych po to, by uzyskać określone korzyści majątkowe. Oprócz tego zarzucił również giełdzie rozprzestrzenianie nieprawdziwych informacji. Początek całej afery miał miejsce w chwili kiedy to Coinbase ogłosiła, że nie wprowadzi do swojej oferty nowej waluty powstałej wskutek rozłamu blockchaina Bitcoina — Bitcoin Cash (zwanego w skrócie BCH). Giełda uzasadniała wtedy swoją decyzję tym, że właściwie nie sposób przewidzieć, jak i czy w ogóle nowo powstała kryptowaluta utrzyma się na rynku, oraz jaka będzie jej szacunkowa wartość w niedalekiej przyszłości.

Wszystko zaczęło się w 2017 roku

Prawdopodobnie zawiodła wtedy komunikacja, bo Coinbase wydał w tym czasie kilka zupełnie niezrozumiałych i sprzecznych ze sobą komunikatów. Najistotniejszą informacją, jaką słynna giełda przekazała swoim użytkownikom, była rada dotycząca tego, że jeżeli chcą handlować BCH, powinni najpierw wycofać wszelkie środki ze swoich kont. Po aktualizacji blockchaina miało się to bowiem stać niemożliwe. W sierpniu zmieniono jednak zdanie i do inwestorów skierowano komunikat mówiący o tym, że umożliwiona zostanie wypłata środków w BCH, ale dopiero od 1 stycznia następnego roku. Zaskakujący jest jednak fakt, że Bitcoin Cash dołączył finalnie do oferty Coinbase, ale znacznie wcześniej, ponieważ już 19 grudnia 2017 roku, a giełda nie poinformowała o tym swoich klientów.

Błąd w systemie czy celowe działanie?

Zdaniem oskarżycieli niektóre osoby zostały jednak powiadomione i to z wyprzedzeniem o dacie wprowadzenia BCH do oferty, a właściciele Coinbase’a nawet temu nie zaprzeczyli. Informacja o wprowadzeniu nowej waluty była oczywistym wytrychem, dającym niezwykłą przewagę umożliwiają osiągnięcie bardzo dużych zysków. Wielu ludziom udało się wówczas kupić BCH po bardzo dogodnej cenie, zmniejszając tym samym płynność nowej waluty. Ostatecznym dowodem ma być fakt, że gdy tylko inwestorzy pozbyli się swoich środków, giełda natychmiast zmodyfikowała swoją dotychczasową ofertę, usuwając z niej Bitcoin Cash. Dzień później sytuacja miała się podobno powtórzyć.

Jaka jest w tym rola naszego powoda?

Jeffrey Berk stwierdził w akcie oskarżenia, że usiłował kupić BCH już 5 minut po ogłoszeniu jej wejścia na giełdę, ale wewnętrzny system Coinbase celowo opóźnił transakcję i przeprowadził ją dopiero po 20 godzinach. Wówczas inwestor zakupił co prawda nową walutę, ale po cenie dwukrotnie wyższej niż w momencie zgłoszenia chęci zakupu, czyli po cenie 4 200,92 USD za sztukę. Jak skończy się ta bulwersująca sprawa i w jaki sposób wpłynie ona na rynek kryptowalut? Miejmy nadzieję, że dowiemy się tego niebawem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Giełdy Kryptowalut
4,0 rating
4,3 rating
W trakcie rejestracji można uzyskać darmowe 200 $
3,8 rating
Coxi.io to giełda kryptowalut założona w Polsce
3,8 rating
Coinquista to profesjonalna polska giełda.
3,8 rating
Sławomir Zawadzki, prezes stoi za projektem tej giełdy.
Polecamy sprawdzić

Musisz sprawdzić Bitcoin i programy afiliacyjne, które polecamy.

Aktualne tematy na forum
Guarda Portfel kryptowalut
Atomic Wallet
Ledger Nano S
Mycelium i exodus
Blockchain i electrum
Kryptowaluty Gielda
Wpisy na forum dyskusyjnym Kryptowalutygielda.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Kryptowalutygielda.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności. Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.