Giełda zdecentralizowana DEX – Czym jest i jakie są różnice?

Czy rozproszone giełdy walut cyfrowych są lepszym rozwiązaniem? DEX, czyli giełda zdecentralizowana to platforma służąca do wymiany cyfrowych aktywów, która działa bez udziału władzy centralnej. Pozwala ona na handel  w trybie nazywanym peer-to-peer. W związku z czym użytkownicy nie są zobligowani do przenoszenia swoich aktywów na giełdę. Powoduje to wyraźne obniżenie ryzyka ewentualnej kradzieży lub włamania na serwery giełdy. Decentralizacja handlu dodatkowo zapobiega także potencjalnym manipulacjom związanym z cenami czy fałszowaniem obrotu handlowego.

Czym dokładnie cechują się DEX’y i dlaczego są godne uwagi: 

  • szybkość i prostota rozwiązań to bardzo wygodna forma dokonywania transakcji. Wymagająca jedynie przelania na podany adres kryptowaluty, a giełda zezwala na jej wymianę na 154 innych umieszczonych na płynnych rynkach. DEX zezwala także na przeprowadzanie operacji za pomocą zaledwie kilku kliknięć.
  • bezpieczeństwo wraz z wykluczeniem czynnika ludzkiego eliminuje się możliwość występowania błędów oraz wszelkiego rodzaju manipulacji danymi. Dz

Co wynika z rozproszenia giełdy kryptowalutowe

DEX jest bardziej zaawansowanym rozwiązaniem niż giełda scentralizowana. Gwarantuje m.in lepsze zabezpieczenia prywatności jej użytkowników. Decentralizacja jest kluczem do dalszego rozwoju walut cyfrowych, a operacje w oparciu o blockchain to ich przyszłość. Giełda scentralizowana sprawia pozory bezpieczeństwa. Najpopularniejsze giełdy zawsze będą zawierać pewne luki w swych zabezpieczeniach. Ponieważ ich eliminacja nie jest możliwa bez wykluczenia czynnika ludzkiego. W decentralizacji drzemie potencjał, na usunięcie potencjalnych wady gospodarki kryptowalut i poszerzenie grona użytkowników oraz ilość zastosowań.

DEX jest lepszy, ale nie idealny

Obecnie na rynku kryptowalutowym jest dość sporo zdecentralizowanych DEX’ów. Są one jednak znacznie mniejsze od swoich scentralizowanych odpowiedników. Powstałe w ten sposób rozdrobnienie, nie jest do końca korzystną sytuacją. Decentralizacja jest dobrym rozwiązaniem wielu problemów związanych z bezpieczeństwem. Stwarza za to komplikacje związane ze skalowalnością zdecentralizowanych punktów wymiany. Jednym z nich bez wątpienia może stanowić moc obliczeniowa w łańcuchach blockchain. Jest ona bowiem dzielona między wszystkich jej użytkowników.

Informacje związane z przeprowadzanymi transakcji przetwarzane są przy użyciu kilku twardych dysków. Następnie są kopiowane i poddawane weryfikacji. Generuje to zdecydowanie zwiększenie zapotrzebowania na moc obliczeniową niezbędną do przeprowadzenia pojedynczej transakcji w łańcuchu. Nalezy jednak pamiętać, że transakcja to nie jedyny element, który musi być hostowany w blockchainie. Aby ochronić dane indywidualne takie jak hasła czy też zgromadzone zasoby poszczególnych użytkowników, sieć musi utrzymywać wiele skomplikowanych procesów.

Wysokie wymogi techniczne stawiane wobec developerów prowadzą niekiedy do blokady front-end. Ma ona na celu przyciągnięcie użytkowników DEX utrzymujących cały ich rynek. Giełdy scentralizowane są w stanie zagwarantować płynność na skutek wdrożenia tymczasowych środków utrzymania. Odbywa się to poprzez alokowanie ich kapitału lub przyznawaniu bonusów dla inwestorów. Wszystko to ma powodować napędzenie rynku. DEX, w celu utrzymania płynności na tym poziomie musi przede zadbać o automatyczną konserwację rynku.

Dlaczego DEX jest wart uwagi?

Odpowiedz na to pytanie jest bagatelnie prosta: ponieważ towarzyszy nam ciągły postęp technologiczny. Blockchain już niebawem pozwoli na zapewnienie kompleksowej funkcjonalność DEXów . Spowoduje to, że scentralizowane odpowiedniki przejdą do lamusa . Kluczowe są tu działania podjęte przez Ethereum, które już w 2017 roku rozpoczęło działania nad przyspieszeniem sieci oraz rozwiązanie problemów związanych z mocą obliczeniową.

Poprawnie funkcjonujące DEXy, czyli takie z których zostaną całkowicie wyeliminowane obecne ograniczenia to niedaleka przyszłość. Fundusze przeznaczone na ich ulepszanie pochodzące zarówno z venture capital, jak i inwestycji instytucjonalnych mogą okazać idealną sposobnością do dalszego rozwoju branży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Giełdy Kryptowalut
4,0 rating
4,3 rating
W trakcie rejestracji można uzyskać darmowe 200 $
3,8 rating
Coxi.io to giełda kryptowalut założona w Polsce
3,8 rating
Coinquista to profesjonalna polska giełda.
3,8 rating
Sławomir Zawadzki, prezes stoi za projektem tej giełdy.
Polecamy sprawdzić

Musisz sprawdzić Bitcoin i programy afiliacyjne, które polecamy.

Aktualne tematy na forum
Guarda Portfel kryptowalut
Atomic Wallet
Ledger Nano S
Mycelium i exodus
Blockchain i electrum
Kryptowaluty Gielda
Wpisy na forum dyskusyjnym Kryptowalutygielda.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Kryptowalutygielda.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności. Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.