Jak wybrać bezpieczną giełdę kryptowalut? – 7 głównych czynników

Rozpoczynając swoją przygodę z kryptowalutami każdy inwestor staje przed dylematem wybrania jednej z wielu giełd kryptowalutowych. Ten wybór to bardzo ważna decyzja, rzutująca na całą przyszłość podjętej inwestycji. Warto wiedzieć, na jakie rzeczy zwrócić uwagę, by nie żałować swojej decyzji i uniknąć ewentualnych przykrych konsekwencji złego wyboru.

Systemy zabezpieczeń

Giełdy kryptrowalut różnią się między sobą w wielu aspektach. Jednym z najważniejszych jest poziom bezpieczeństwa, jakiego można oczekiwać na danej giełdzie waluty cyfrowej. Oczywiście najlepiej wybrać taką giełdę, która ma jak najlepsze zabezpieczenia. Kryptowaluty to nie najmniejsza inwestycja, dlatego niezwykle istotne jest, by cyfrowe pieniądze były możliwie jak najlepiej chronione przed potencjalnymi atakami hakerów. Obecnie przyjmuje się, że dobrym zabezpieczeniem przed atakiem hakerskim mającym na celu kradzież bitcoin’ów jest uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Przed rejestracją należy więc bezwzględnie sprawdzić, czy dana giełda posiada zabezpieczenia 2FA.

Opinie innych użytkowników

To, co o danej giełdzie mówią i piszą inni Internauci, to doskonałe źródło informacji o każdej kryptowalutowej stronie. W czasach Internetu nie brak jest opinii online na temat wielu zagadnień. Każda giełda będzie na pewno dokładnie dyskutowana na forach czy to entuzjastów bitcoin’ów czy początkujących inwestorów. Opinie użytkowników bardzo łatwo sprawdzić w dowolnej wyszukiwarce internetowej. Skorzystaj z tej możliwości i ucz się na błędach cudzych, a nie swoich.

Prześledź dokładnie ton wypowiedzi na temat wybranej giełdy kryptowalut. Czy dominują opinie zadowolone, czy użytkownicy chwalą daną platformę? A może pojawiają się narzekania i to wcale nie małostkowe? Brak dostępu do zgromadzonych środków, problemy z logowaniem, w najgorszym przypadku – utrata wszystkich oszczędności? Takie wypowiedzi to sygnały alarmowe, których nie wolno ignorować.

Możliwość dokonywania zakupu w walucie fiducjarnej

Dla początkującego inwestora lepszym wyborem będzie giełda kryptowalut, która oprócz bitcoin’ów akceptuje też środki płatnicze w formie waluty fiducjarnej, takiej jak na przykład polski złoty. Trudno rozpocząć przygodę z kryptowalutami, gdy giełda dopuszcza jedynie transakcje w bitcoin’ach. Jeśli ktoś nie posiada jeszcze żadnych pieniędzy cyfrowych, wybór giełdy akceptującej płatności “realną” walutą jest koniecznością. Trzeba przecież wybrane bitcoin’y najpierw zakupić.

Rodzaje dostępnych kryptowalut

Warto także zwrócić uwagę na fakt, w jakie kryptowaluty można inwestować na danej giełdzie cyfrowej. Czy są to tylko najbardziej popularne Bitcoin’y BTC? Czy oprócz tego dopuszczone do obrotu są tam Ethereum (ETH) i Litcoin’y (LTC)? Te czołowe waluty są zwykle szeroko dostępne na wielu kryptogiełdach. Jednak mniej popularne cyfrowe waluty mogą nie być akceptowane w transakcjach na pewnych giełdach.

Wolumen

Dostosuj swoje możliwości do oferty danej giełdy. Jeśli inwestycja nie jest wysoka, wybierz niski wolumen.

Opłaty za transakcje, limity wpłat i wypłat

Przeczytaj dokładnie regulamin danej giełdy. Upewnij się, że to oferta dla Ciebie. W przypadku krótkoterminowej inwestycji nie warto wydawać zbyt wiele przychodu na prowizje.

KYC i AML

Te tajemnicze skróty oznaczają przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy przez poznanie swojego klienta. W praktyce sprowadza się to do obowiązku rejestracji w przypadku chęci korzystania z danej giełdy. Niektóre giełdy ograniczają możliwość dostępu do swojej platformy dla użytkowników z konkretnych krajów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Giełdy Kryptowalut
4,0 rating
4,3 rating
W trakcie rejestracji można uzyskać darmowe 200 $
3,8 rating
Coxi.io to giełda kryptowalut założona w Polsce
3,8 rating
Coinquista to profesjonalna polska giełda.
3,8 rating
Sławomir Zawadzki, prezes stoi za projektem tej giełdy.
Polecamy sprawdzić

Musisz sprawdzić Bitcoin i programy afiliacyjne, które polecamy.

Aktualne tematy na forum
Guarda Portfel kryptowalut
Atomic Wallet
Ledger Nano S
Mycelium i exodus
Blockchain i electrum
Kryptowaluty Gielda
Wpisy na forum dyskusyjnym Kryptowalutygielda.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Kryptowalutygielda.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności. Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.