Kapitalizacja rynkowa kryptowalut – co to jest?

Kapitalizacja rynkowa to matematyczna technika, która umożliwia ustalenie wartości kryptowaluty. Jednak cena nie reprezentuje wartości. Można posługiwać się prowizorycznym przykładem, ta sama kanapka z szynką będzie smakowała identycznie, nawet jeżeli będzie kosztowała kilka razy więcej. Jednak wydawanie większej kwoty na tę samą kanapkę będzie powodowało ból brzucha.

Ceny wahają się z różnych przyczyn. Dopływające wiadomości ze świata wpływają na cenę. Istotne są działania rządowe, a także zmiany na giełdzie giełdy czasami.

Ważna jest także psychologia inwestorów, co było odczuwalne w 2017 roku, kiedy Bitcoin odnotował korzyści na skutek Efektu Dnia Dziękczynienia. Zadowoleni ludzie chętniej inwestują własne pieniądze. Bitcoin odnotowywał zwyżki już przed świętem, jednak sukces waluty został przez to przedłużony

Jednak warto bliżej zapoznać się z kapitalizacją rynkową kryptowalut.

Kapitalizacja kryptowalut – definicja

Zgodnie z definicją, kapitalizacja kryptowalut to nic innego jak bieżąca cena monety, która ulega przemnożeniu przez ilość tokenów obecnych w obiegu na rynku. Dla porównania kapitalizacja rynkowa firmy to iloczyn sumy istniejących akcji i aktualnej ich ceny

Kapitalizacja kryptowaluty na przykładach

Załóżmy, że fikcyjny kryptowaluta “X” kosztuje obecnie 1000 dolarów za jedną sztukę monety.

Z kolei cena fikcyjnej kryptowaluty “Y” to 1 dolar.

Aktualnie w obiegu jest 1 000 000 “X” oraz 1 000 000 000 “Y”

Kapitalizacja rynkowa “X”  = 1 000 000 * 1000 dolarów = 1 000 000 000 dolarów

Kapitalizacja rynkowa “Y” = 1 000 000 000 * 1 dolar = 1 000 000 000 dolarów

Zatem całkowita wartość “X” i “Y” jest identyczna.

Inny scenariusz

Załóżmy, że “X” nadal zajmował się emitowaniem kolejnych kryptowalut i podaż wynosi obecnie 2 000 000 sztuk, nie nastąpiła zmiana w cenie. A cena “Y” uległa obniżeniu do 0,5 dolara, nie wpływając na ilość monet w obiegu.

Kapitalizacja rynkowa “X” = 2 000 000 * 1 000 dolarów = 2 000 000 000 dolarów

Kapitalizacja rynkowa “Y”  = 1 000 000 000 * 0,5 dolara = 500 000 000 dolarów

W tej sytuacji “X” posiada czterokrotnie razy wyższą wartość niż “Y”.

Jaki przekaz ma ta informacja?

W pewnym sensie przedstawia ryzyko inwestycyjne. Akcje szeregowane są jako o małej, średniej i dużej kapitalizacji rynkowej.

Spółki, które posiadają dużą kapitalizację rynkową, m.in. Apple, Amazon, Walmart lub Home Depot, w mniejszym stopniu narażają inwestora na stratę, ale wzrost możliwy jest wyłącznie do pewnego rozmiaru, ponieważ ogranicza potencjał rozwoju firmy.

Inwestorzy, który powierzają swoje fundusze w spółki o małej kapitalizacji, muszą posiadać świadomość o wyższym prawdopodobieństwie upadku firmy, jednak początkowe sukcesy mogą przynieść ogromne korzyści.

Kapitalizacja rynkowa posiada zastosowanie do określania stanu grupy firm, a nawet kryptowalut. Analizując sytuacje firmy z danego sektora (technologia, handel detaliczny, produkcja) i następnie określając kapitalizację rynkową każdej jednostki, co później jest sumowane, przestawia kapitalizację rynkową całego sektora.

Można to zrobić także dla grupy kryptowalut. Dla przykładu, posiłkować się monetami, które skupiają się na prywatności, następnie obliczyć ich kapitalizacje rynkowe i zsumować je razem . Wówczas przedstawiona jest wartość przestrzeni monet, które ukierunkowane są na zapewnienie prywatności.

Rozmiar Bitcoina a ryzyko powiązane z inwestycjami w altcoiny

Największą kapitalizacją rynkową wśród kryptowalut cieszy się Bitcoin. W obrocie posiada ponad 17 000 000 BTC, a cena jednostkowa wynosi około 8000 dolarów.

Kapitalizacja rynkowa Bitcoina (w przybliżeniu) = 17 000 000 * 8000 dolarów = 136 000 000 000 dolarów

Kryptowaluty, które ulokowane są mniej więcej na setnym miejscu na liście, ich kapitalizacja rynkowa, wynosi ok. 55 mln dolarów.

Te waluty cyfrowe posiadają prognozowane większe szanse na wzrost. Każdy musi sam ustalić, która z monet o aktualnie niskiej kapitalizacji będzie w przyszłości jak Bitcoin.

Manipulacje rynkowe a kapitalizacja kryptowalut

Kapitalizację kryptowalut należy rozważać także pod względem manipulacji cenowych. Manipulacje łatwiej wykonać na rynkach o niewielkiej kapitalizacji niż w dużych spółkach. Służy do tego niewielka kapitalizację rynkowa monet – monitorowany jest znaczy odsetek monet w obiegu, co umożliwia wykreowanie ruchów cenowych w pożądanym kierunku. Na początku funkcjonowania giełdy było to częstą praktyką, przedstawioną przez Edwina Lefevre’a w 1923 roku w Wspomnienia Operatora Giełdowego

Czego nie zawierają te informacje?

Kapitalizacja rynkowa kryptowalut nie przestawia informacji o przyszłych wartościach cen. Duża kapitalizacja rynkowa Bitcoina nie gwarantuje odporności na pojawienie się spadków cen.

Równania nie ukazuje przyszłej podaży monet. Kod źródłowy umożliwia zrozumienie, w przyszłości system będzie emitował monety oraz w jakim tempie.

Część kryptowalut prowadzi ograniczoną emisję monet, kiedy u innych jest nieskończona podaż. W przypadku Bitcoin ograniczona jest do 21 milionów. Z kolei o Ethereum, Vitalik Buterin wskazuje, że docenia system, w którym istniejący Ether zostaje spalony i potrącony z podaży, żeby zapobiec inflacji.

Ustalona podaż posiada także wady. Inflacja wpływa na wartość waluty, ale niedobór nie zawsze jest powiązany ze wzrostem wartości. Nie każdy unikat ma wysoką cenę. Z pewnością gwarantuje, że różnice z kapitalizacji mają źródło w cenie, ponieważ podaż jest niezmienna.

Kapitalizacja rynkowa nie wskazuje prędkości i kierunku monety:gwałtowne wzrosty, stopniowe spadki. Kapitalizacja rynkowej w danym czasie może wskazywać trendy.

Martwe kryptomonety

Martwe monety to dodatkowy czynnik, który posiada wpływ na kapitalizację rynkową. Wielu traci wgląd do portfela, a jeszcze inni zapodzieją seed umożliwiający odzyskanie portfela w czasie awarii. Przyczyniają się do tego błędy w kodzie oraz hakerzy wykradający monety, ale nie zawsze z możliwością wymiany.

Równanie na kapitalizację rynkową kryptowalut prezentuje się następująco:

Kapitalizacja kryptowaluty = (całkowita liczba monet w obiegu – martwe monety) * aktualna cena

Nie opracowano precyzyjnego sposobu określenia liczby martwych monet.

Jakie są alternatywne podejścia

Kapitalizacji rynkowej stanowi obszar analizy fundamentalnej, która przeprowadzana jest przez inwestorów. Wskazuje wartości firmy, co pozwala określić wartość przyszłych zwrotów. Obejmuje myślenie przyszłościowe i przedstawia głównie wzrost wartości w czasie.

Analiza techniczna bierze pod uwagę krótkoterminowe trendy, gdzie wahania cen są istotniejsze niż długoterminowa wycena.

Ograniczenia w kapitalizacji kryptowalut

Bitcoin choć jest systemem do przeprowadzania transakcji finansowych w rozpowszechnionym kontekście, to jednak nie figuruje jako firma. Podobna sytuacja ma miejsce z Ethereum, który umożliwia programistom korzystanie z platformy do opracowywania zdecentralizowanych aplikacji i organizacji. Ethereum pozwala zakładać firmy, ale nie umożliwia odnajdywanie zysku i zwiększaniu dochodów.

Niestety nikt nie wie, czy kryptowaluty zostaną zaakceptowane na całym świecie, co jest największym ograniczeniem.

Handel walutami tradycyjnymi – na czym się opiera

Giełdowa analiza rynku, w przypadku kryptowalut posiada ograniczenia, dlatego opracowano techniki analizy, które mają zastosowanie w handlu tradycyjnymi walutami. Czy posiadają one przełożenie na handel kryptowalutami? Analiza giełdowa skupia się na danych firmy, a z kolei analiza tradycyjnych walut na krajach pochodzenia. Państwa zajmują się emisją walut tradycyjnych. Uwzględniane są także informacje o tym jak społeczeństwo zawiera umowy handlowe, wskaźniki zatrudnienia oraz ewentualne konflikty zbrojne.

Technika handlu walutami nie wpływa na handel kryptowalutami.

Podsumowanie

Inwestorzy mogą korzystać z różnych źródeł informacji, jednym z nich jest kapitalizacja rynkowa. Pozwala ustalić długoterminowe prognozy, z uwzględniem ceny w krótkim oknie czasowym. Pomimo wzrostu i spadku cen, utrzymuje się dominująca kapitalizacja rynkowa Bitcoina, która świadczy o randze tej kryptowaluty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Giełdy Kryptowalut
4,0 rating
4,3 rating
W trakcie rejestracji można uzyskać darmowe 200 $
3,8 rating
Coxi.io to giełda kryptowalut założona w Polsce
3,8 rating
Coinquista to profesjonalna polska giełda.
3,8 rating
Sławomir Zawadzki, prezes stoi za projektem tej giełdy.
Polecamy sprawdzić

Musisz sprawdzić Bitcoin i programy afiliacyjne, które polecamy.

Aktualne tematy na forum
Guarda Portfel kryptowalut
Atomic Wallet
Ledger Nano S
Mycelium i exodus
Blockchain i electrum
Kryptowaluty Gielda
Wpisy na forum dyskusyjnym Kryptowalutygielda.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Kryptowalutygielda.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności. Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.