Która giełda kryptowalut dominuje na rynku?

Miarodajne określenie, która giełda kryptowalut jest największą na rynku nie jest najłatwiejszym zadaniem. Pojawiające się w internecie dane dotyczące poszczególnych giełd można łatwo poddać w wątpliwość. Tak jak zrobił to raport Bitwise w odniesieniu do wolumenów transakcji przedstawianych przez same giełdy. Także nie wszystko wyjaśniają wskaźniki używane przez firmy analityczne. Jednym z wartościowych sposobów określenia rzeczywistej siły giełd mogą być za to dane dotyczące dotyczące tzw. zimnych portfeli.

Kto ma najwięcej BTC w “zimnych portfelach”?

Metodę analizy polegającą na wykorzystaniu informacji o “zimnych portfelach” (cold wallets) przedstawił portal Longhash.com. Opiera się ona na danych z chain.info. Autorzy tej metody wzięli pod uwagę adresy “zimnych portfeli” najważniejszych światowych giełd kryptowalutowych z uwzględnieniem wstępnych założeń dotyczących transferów między adresami cold wallets, hot wallets i depozytów. To badanie nie pozostawia żadnych wątpliwości, że największy zasób bitcoinów (BTC) w “zimnych portfelach” został zgromadzony przez giełdę Coinbase.

Służby zaczynają pytać o klientów giełd kryptowalut

Duży wzrost Coinbase w 2019 roku

Analiza przeprowadzona przez Longhash.com pokazała nie tylko to, że zasoby Coinbase są największe, ale także że znacząco wzrosły w ciągu 2019 roku. Rok ten giełda zaczęła poniżej poziomu 850 tys. bitcoinów w cold wallets, ale liczba ta stale rosła w ciągu kolejnych 12 miesięcy i 1 stycznia 2020 zbliżyła się do poziomu 1 mln. BTC, który zapewne wkrótce zostanie “przebity”.

Platforma inwestycyjna w kryptowaluty – Crypto engine

Skąd wzięła się taka dominacja Coinbase na rynku? Powodów może być kilka, ale warto tu wskazać na fakt, że ta giełda jest znana z tego, że przyciąga wielu inwestorów długoterminowych, a także instytucjonalnych. Ci zaś, licząc na zysk w dłuższej perspektywie czasowej, są mniej wrażliwi na regularne krótkoterminowe wahania kursowe.

Również dzięki temu, jak pokazuje analiza Longhash.com, Coinbase notował w ciągu 2019 roku właściwie stałe wzrosty zasobów ulokowanych w “zimnych portfelach”, podczas gdy inne największe i najbardziej znane giełdy kryptowalut na rynku właściwie nie zmieniały znacząco swojej pozycji rynkowej.

Kto poza Coinbase?

Tylko nieznaczne zmiany w skali rocznej zaliczyły takie giełdy jak: Binance, Bitfinex, Bittrex, Coincheck czy Kraken. Nawet jeśli w trakcie roku były momenty, że zasoby w ich “zimnych portfelach” zmieniały się znacząco, to ostatecznie 1 stycznia 2020 roku nie były ani wyraźnie większe, ani wyraźnie mniejsze niż rok wcześniej.

Nieco inaczej miała się sytuacja Huobi, Bitflyera czy OKEx. Zwłaszcza pierwsza z wymienionej trójki zaliczyła procentowo znaczne wzrosty, które pozwoliły jej znaleźć się na 2. miejscu w rankingu. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że od Coinbase nadal dzieli ją przepaść. O ile zwycięzca klasyfikacji ma już prawie 1 mln BTC, to giełda Huobi pod koniec 2019 roku nieznacznie  przekroczyła 250 tysięcy.

CoinCasso – polska giełda kryptowalut tworzy własny blockchain!

Metoda zastosowana przez Longhash.com z pewnością nie daje możliwości dotarcia do wszystkich adresów “zimnych portfeli”, ale nad innymi analizami ma tę przewagę, że bierze pod uwagę dane pochodzące bezpośrednio z transferów aktywów w łańcuchu, co daje jej przymiot wysokiej wiarygodności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Giełdy Kryptowalut
4,0 rating
4,3 rating
W trakcie rejestracji można uzyskać darmowe 200 $
3,8 rating
Coxi.io to giełda kryptowalut założona w Polsce
3,8 rating
Coinquista to profesjonalna polska giełda.
3,8 rating
Sławomir Zawadzki, prezes stoi za projektem tej giełdy.
Polecamy sprawdzić

Musisz sprawdzić Bitcoin i programy afiliacyjne, które polecamy.

Aktualne tematy na forum
Guarda Portfel kryptowalut
Atomic Wallet
Ledger Nano S
Mycelium i exodus
Blockchain i electrum
Kryptowaluty Gielda
Wpisy na forum dyskusyjnym Kryptowalutygielda.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Kryptowalutygielda.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności. Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.