Na czym dokładnie polega Staking w kryptowalutach?

Stakowanie to proces, który polega na zamrażaniu środków w naszym portfelu do przechowywania kryptowalut, w celu wsparcia działania sieci blockchain. Otrzymać za to można nagrody dodatkowe. Staking polega zasadniczo na blokowaniu dostępu do określonej ilości kryptowalut za co nagrodzi nas sieć nagrodą odpowiednią.

Kto stworzył Proof of Stake?

Za pomysłodawców PoS uważa się Scotta Nadala oraz Sunny’ego Kinga. W roku 2012 wydali swoją kryptowalutę na świat o nazwie Peercoin. Sieć blockchain była oparta początkowo na algorytmie hybrydowym konsensusu, który łączy zaletę PoS oraz PoW. Ostatecznie jednak została przekształcona w sieć, która wykorzystuje PoW.

Już w 2014 roku Daniel Larimer opracował wersję zmodyfikowaną PoS, która jest ochrzczona mianem DPoS. DPoS opiera się w głównej mierze na przyznawaniu sal użytkowników. Delegacji z ilością największą głosów, a więc innymi słowy wsparciem największym kapitału, który jest przeliczony na głosy, zarządzają następnie siecią w imieniu właśnie swoich wyborów.

Staking i to krok po kroku

Tak jak wspomniane już zostało wcześniej, Staking jest inaczej procesem, który polega na zamrażaniu funduszy po to, aby otrzymywać nagrody. To z kolei pozwala dodatkowo zwiększyć samo bezpieczeństwo sieci. Mechanizm ten występuje najczęściej w sieciach, które są oparte o algorytm PoS lub też jednego z wariantów.

Inflacja, która występuje w sieciach blockchainie

W przypadku co po niektórych sieci blockchain nagrodą za stake’owanie środków swoich jest z góry określona wartość, która jest wyrażana w procentach. Powiązana jest bezpośrednio ze wskaźnikiem inflacji. Konstrukcja taka zmusza niejako posiadaczy kryptowaluty danej do wykorzystywania jej. Co więcej sam proces ten z założenia pozwala nam na zamortyzowanie operacyjnych kosztów, które wynikają z korzystania z sieci wszelkim posiadaczom tokenów.

Staking poole

Okazuje się, że staking pool powstaje, gdy kilku z posiadaczy jednostek danej kryptowaluty postanowi swoje zasoby połączyć, aby swoje szanse zwiększyć na wejście w rolę tak zwanego walidatora bloków. Co za tym idzie właśnie otrzymanie nagród. Węzły tworząc właśnie staking pool są jak najbardziej w stanie zsumować posiadanie środki przez siebie, aby podzielić ostatecznie pomiędzy sobą właśnie nagrody za samo zweryfikowanie proporcjonalnie bloku do swojego indywidualnego wkładu w pool każdego uczestnika.

Zakończenie

Gdy bierzemy pod uwagę liczbę opcji rosnącą jak i także możliwości, które pozwalają na uczestnictwo w procesie uzyskiwania pewnego rodzaju konsensusu właśnie przez sieci blockchain i ich wszelkie zabezpieczenia, rozwój stake’owania przyczynić się może do jeszcze większego obniżenia barier wejścia do samego ekosystemu właśnie kryptowalut. Binance wspiera chętnie sieci, które są oparte o algorytm PoS oraz umożliwia użytkownikom swoim na stake’owanie tokenów oraz kryptowalut wybranych, bezpośrednio właśnie na Binance.com oraz uzyskiwania pasywnego dochodu z tego tytułu. Pamiętajmy o tym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Giełdy Kryptowalut
4,0 rating
4,3 rating
W trakcie rejestracji można uzyskać darmowe 200 $
3,8 rating
Coxi.io to giełda kryptowalut założona w Polsce
3,8 rating
Coinquista to profesjonalna polska giełda.
3,8 rating
Sławomir Zawadzki, prezes stoi za projektem tej giełdy.
Polecamy sprawdzić

Musisz sprawdzić Bitcoin i programy afiliacyjne, które polecamy.

Aktualne tematy na forum
Guarda Portfel kryptowalut
Atomic Wallet
Ledger Nano S
Mycelium i exodus
Blockchain i electrum
Kryptowaluty Gielda
Wpisy na forum dyskusyjnym Kryptowalutygielda.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Kryptowalutygielda.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności. Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.