Współpraca ukraińskiego rządu i białoruskiej giełdy kryptowalut

To oficjalne informacje. 4 grudnia 2019 roku Ukraińskie Ministerstwo Transformacji Cyfrowej ogłosiło memorandum dotyczące współpracy z Currency.com – białoruską giełdą kryptowalut.

Ukraina stawia pierwsze kroki na rynku kryptowalut

Ukraińskie Ministerstwo Transformacji Cyfrowej jest organizacją bardzo młodą, dopiero co powstałą. Utworzone zostało zaledwie w sierpniu bieżącego roku. Nie znaczy to jednak, że nie angażuje się w wiele projektów. Wręcz przeciwnie. Ministerstwo Transformacji Cyfrowej rozwija się prężnie i interesuje wieloma dziedzinami cyfrowego rynku, w tym zagadnieniem kryptowalut. Świadczy o tym między innymi podjęta niedawno współpraca z kryptoportalem Binance.

Rząd oraz podmiot niepaństwowy pracują wspólnie nad nowymi regulacjami, które miałyby dotyczyć walut cyfrowych. Ukraińskie Ministerstwo nie ogranicza się jednak do tej współpracy. Aktywnie poszukuje rozwiązań również gdzie indziej. Ostatnio w centrum zainteresowania rządu znalazło się sąsiedzkie państwo Białorusi, przede wszystkim pod kątem tego, jak wyglądają tamtejsze giełdy kryptowalut.

Białoruś lokalnym liderem na rynku kryptowalut?

Białoruski rząd ma bardzo pozytywne nastawienie do rynku kryptowalut. Tworzy przepisy zachęcające inwestorów do podjęcia działalności na giełdach walut cyfrowych. Ustanawiane są także specjalne ulgi podatkowe, zachęcające do inwestowania w kryptowaluty. Rząd miał na przykład plan wcielenia w życie specjalnego zwolnienia od podatku dochodowego. Ulga miała dotyczyć wszystkich inwestycji w kryptowaluty na okres aż do 2023 roku.

Planom Białorusi odnośnie walut cyfrowych na pewno nie brakuje ambicji. Do dziś cytowane są słowa białoruskiego prezydenta Aleksandra Łukaszenko w tej kwestii:

Białoruś stanie się pierwszym rządem na świecie, który otworzy szerokie możliwości wykorzystania technologii blockchain. Mamy wszelkie szanse, aby stać się regionalnym centrum w tej dziedzinie.

Podejście białoruskiego rządu jest więc otwarte, a nastawienie bardzo pozytywne. Czy jednak realne wydarzenia potwierdzają pełne patosu słowa? Obecnie mijają już dwa lata od wprowadzenia na Białorusi przepisów przychylnych kryptowalutom. Czy jednak Białoruś osiągnęła w tej dziedzinie taki sukces, jaki był zakładany?

Czy można nazwać to państwo niekwestionowanym liderem, choćby regionalnym, na rynku kryptowalut i technologii blockchain’u? Czy Białoruś rzeczywiście jest centrum Europy Wschodniej w tych dziedzinach? Ciężko postawić jednoznaczną odpowiedź na te pytania. A jednak wydaje się, że odpowiedź taka, wedle szumnych planów, miała brzmieć zdecydowanie twierdząco. Być może jednak dwa lata to zbyt krótki czas na ocenianie, czy sześcioletni plan przynosi zakładane korzyści.

Na czym miałaby polegać współpraca Ukrainy z białoruską giełdą?

Currency.com to pierwsza regulowana giełda kryptowalut w regionie Wspólnoty Niepodległych Państw. Przeprowadzane na niej mogą być transakcje w kryptowalutach czy inwestycje w aktywa finansowe. Ukraina, także członek WPN, ma nadzieję w ramach podjętej współpracy skorzystać z doświadczenia białoruskiej giełdy.

Zwłaszcza prawne rozwiązania w przepisach dotyczących kryptowalut i technologii blockchain’u mogą być oparte na białoruskich rozwiązaniach w tej kwestii. Tak mówi o tym wiceminister transformacji cyfrowej Alexander Bornyakov:

Im więcej analizujemy doświadczenia tego kraju [Białorusi], tym głębiej rozumiemy, ile pracy tam wykonano i jakie wyniki to przyniosło. Z przyjemnością współpracujemy z zespołem Currency.com nad opracowaniem ukraińskiego ustawodawstwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Giełdy Kryptowalut
4,0 rating
4,3 rating
W trakcie rejestracji można uzyskać darmowe 200 $
3,8 rating
Coxi.io to giełda kryptowalut założona w Polsce
3,8 rating
Coinquista to profesjonalna polska giełda.
3,8 rating
Sławomir Zawadzki, prezes stoi za projektem tej giełdy.
Polecamy sprawdzić

Musisz sprawdzić Bitcoin i programy afiliacyjne, które polecamy.

Aktualne tematy na forum
Guarda Portfel kryptowalut
Atomic Wallet
Ledger Nano S
Mycelium i exodus
Blockchain i electrum
Kryptowaluty Gielda
Wpisy na forum dyskusyjnym Kryptowalutygielda.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Kryptowalutygielda.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności. Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.