Monero to bezpieczny, szybki, niewykrywalny i prywatny system wymiany walut. Ta kryptowaluta korzysta ze specjalnego rodzaju kryptografii, zapewniając maksymalną pewność zachowania wszelkiej dyskrecji. W świecie gdzie wszystkie operacja są coraz bardziej dostrzegalne, owa dyskrecja jest na wagę złota. Z monero, to ty jesteś swoim własnym bankiem. Co dwie minuty „wykopywany” jest jeden blok Monero. Na giełdach wyrażona jest skrótem XMR. Monero wydobywa się, tak jak bitcoiny, metodą Proof-of-Work, do czego najlepiej sprawdzają się minery GPU. Wydobycie to odbywa się znacznie efektywniej niż w przypadku Bitcoina.
Historia
Monero oznacza „moneta” w sztucznie skonstruowanym języku esperanto. W lipcu 2012 roku powstał Bytecoin, opierający się na systemie CryptoNote, napędzającym różnorodne zdecentralizowane waluty. Owy system nieco różni się od tego, na którym opiera się najpopularniejsza z kryptowalut – Bitcoin. Z różnych powodów, po jakimś czasie przemianowano Bytecoin w Monero. Było to w roku 2014 i początkowo ta kryptowaluta nazywana była Bitmonero. O twórcy Monero nie ma żadnych powszechnie dostępnych informacji. Mówi się, że najprawdopodobniej już dawno się wycofał. Deweloperów tej kryptowaluty jest za to 7, z czego tylko 2 ujawniło się publicznie. Nazywają się David Latapie oraz Riccardo Spagni.
Co sprawia, że Monero jest tak dobrym wyborem?
Dyskrecja
Że na Monero jest tak wysokie zapotrzebowanie? Przede wszystkim, mając Monero w kryptoportfelu, ma się pełną kontrolę nad wszystkimi transakcjami. Ponieważ, jak już wcześniej wspomniano, tożsamość posiadacza jest w pełni ukryta, nikt nie ma możliwości sprawdzić, na co pieniądze są wydawane. Jedną z największych zalet i prawdopodobnie najbardziej reklamowaną właściwością Monero, jest właśnie anonimowość. Jedyną osobą, która wie skąd pochodzą przychodzące do jej kryptoportfela pieniądze, jest właśnie odbierająca te pieniądze osoba. W przypadku transakcji bankowych takich osób jest wiele. Dzieje się to dlatego, że Monero posiada dwa klucze, publiczny oraz prywatny. Przy każdej transakcji wytwarza się unikalny, jednorazowy klucz publiczny. Nawet takie kryptowaluty jak Bitcoin i Ethereum nie korzystają z tej metody, przez co nie są w stanie zapewnić aż takiej dyskrecji.
Wymienność
Waluta ta jest również zmienna. Oznacza to, że bardzo dobrze nadaje się do wymiany na inne waluty oraz kryptowaluty. Charakteryzuje ją podobna stabilność co wszystkie tradycyjne waluty, typu dolar czy euro. Czemu to takie ważne? W przypadku tradycyjnych walut, ale również innych kryptowalut, jak chociażby słynnego bitcoina, wykrywalność Monero jest prawdziwie niemożliwa. Nikt, nigdy nie będzie w stanie wyśledzić ścieżki, jaką przebiegała dana kwota opiewająca w tejże kryptowalucie. Istnieje więcej różnic między Bitcoinem i Monero, które to wychodzą na korzyść tej ostatniej. W przeciwieństwie do Bitcoina, Monero nie ma żadnych ograniczeń co do wielkości bloków, równocześnie starannie dbając o to, by nie dopuścić do spamu „kopaczy”.
Gdzie przechowywać Monero?
- mymonero.com – Wydaje się być najlepszym wyborem – Wystarczy założyć konto i zapisać swój prywatny klucz, którego absolutnie nie można zgubić.
- moneroaddress.org/
- getmonero.org/downloads/
- https://play.google.com/store/apps/details?id=xmr.org.freewallet.app&hl=pl czyli mobilny kryptoportfel.
Gdzie handlować Monero?
- www.kraken.com/
- poloniex.com/
- www.bitfinex.com/
- www.livecoin.net/
- bter.com/
Jakie prognozy na przyszłość?
Według wielu specjalistów, stron internetowych, blogów i osób zajmujących się tematyką kryptowalut, Monero ma szansę dostać się do najważniejszej trójki kryptowalut, jeszcze w 2019 roku. Głównie dzięki bezgranicznej dyskrecji, Monero nabiera coraz większego rozpędu i przyciąga do siebie wielu kupców, zyskując popularność na całym świecie. Monero cały czas kontynuuje pracę nad rozwojem, stale udoskonalając tę technologię. Na ten moment Monero wycenione jest na niewiele ponad 90 dolarów, ale według niektórych, już w przeciągu roku ma osiągnąć pułap nawet kilkuset dolarów, a nawet 900 dolarów do 2025.