Czy bitcoin może być porównywany ze złotem co do jego wartości?

Odkąd bitcoin stał się popularny, nie gasną liczne porównania najdroższej kryptowaluty do złota. Ekonomista David Rosenberg zwrócił uwagę na fakt, że wartość złota nigdy nie spadnie do zera. Czy taka sytuacja byłaby jednak możliwa w przypadku bitcoina?

Czy porównywanie złota i bitcoina ma sens?

Wyżej wspomniany ekonomista uważa porównywanie złota do bitcoina za bardzo nietrafione. Złoto za sprawą swoich właściwości fizycznych zawsze będzie posiadało jakąś cenę. Chociażby miało znacznie stracić na wartości, to zawsze będzie posiadało jakąś cenę.

Bitcoin z racji tego, że nie ma fizycznej postaci może stracić całą swoją wartość. Cena bitcoina tak naprawdę jest wyłącznie odwzorowaniem swoich użytkowników. Im większą wartość przypisują mu ludzie.

Skąd wzięły się porównania bitcoina do złota?

Porównanie to możemy uznawać za poprawne lub za całkowicie błędne. Niezależnie od tego, co uważamy, upowszechnianie takiego obrazu ma swój cel. Złoto od zawsze kojarzone jest ze stabilnym i bezpiecznym aktywem. Porównywanie bitcoina do złota wpływa na utwierdzanie ludzi w stabilizację kryptowaluty.

Dodatkowo im więcej osób wierzy, że bitcoin jest bezpieczną inwestycją, tym bardziej bezpieczny on się staje. Jak pisałem we wstępie, wartość bitcoina zależy od jego użytkowników.

Oznacza to, że im więcej osób będzie chciało kupić tę kryptowalutę, tym większa będzie jego wartość oraz stabilność. Dopóki użytkownicy nie zaczną kwestionować wartości współczesnego złota, dopóty jego wartość nie będzie się nawet zbliżać do zera.

Czy bitcoin może stracić całą swoją wartość?

Teoretycznie tak może. Według Davida Rosenberga będzie to miało miejsce w sytuacji, gdy kryptowaluta zostanie całkowicie zapomniana. Jeżeli użytkownicy znikną. Wartość bitcoina będzie równa zeru. Brak osób chętnych do kupna oraz do przeprowadzania transakcji za jego pomocą oznaczałaby definitywny koniec dla tego coina.

To jednak zwykłe spekulacje, ponieważ na chwilę obecną scenariusz ten wydaje się wręcz nieprawdopodobny. Bitcoin ma bardzo stabilną pozycję na rynku, a liczba użytkowników wciąż wzrasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Giełdy Kryptowalut
4,0 rating
4,3 rating
W trakcie rejestracji można uzyskać darmowe 200 $
3,8 rating
Coxi.io to giełda kryptowalut założona w Polsce
3,8 rating
Coinquista to profesjonalna polska giełda.
3,8 rating
Sławomir Zawadzki, prezes stoi za projektem tej giełdy.
Polecamy sprawdzić

Musisz sprawdzić Bitcoin i programy afiliacyjne, które polecamy.

Aktualne tematy na forum
Guarda Portfel kryptowalut
Atomic Wallet
Ledger Nano S
Mycelium i exodus
Blockchain i electrum
Kryptowaluty Gielda
Wpisy na forum dyskusyjnym Kryptowalutygielda.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Kryptowalutygielda.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności. Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.