Uznawany powszechnie za jeden z większych i bardziej sławnych przekrętów w finansowej historii świata OneCoin, jest według śledczych odpowiedzialny za zebranie funduszy i oszustwo na ok. 4.4 miliarda dolarów. Mimo swoich ofiar projekt jednak nadal jakimś cudem funkcjonuje!
W maju roku 2019 na międzynarodowym lotnisku w Los Angeles został zatrzymany a następstwie również aresztowany Konstantin Ignatov, jeden ze współzałożycieli OneCoin, firmy podejrzewanej o bycie piramidą finansową. Z doniesień medialnych dowiadujemy się, że przyznał się on nie tak dawno temu do udziału w oszustwach na miliardowe skale oraz o pranie brudnych pieniędzy. Za te czyny grozi mu kara nawet 90 lat pozbawienia wolności.
Law360 opublikował z kolei 21 listopada informację o tym, że ława przysięgłych na Manhattanie uznała za winnego Marca Scotta – byłego prawnika, oskarżonego o pranie brudnych pieniędzy. Konkretnie chodziło o zarzut wyprania pieniędzy dla Rui Ignatovej, nazywanej przez media uciekającą królową kryptowalut, a chodzi o kwotę kwotę 400 milionów dolarów.
Scottowi nie udało się więc zamydlić oczu ławie przysięgłych, pomimo żarliwego przekonywania jej członków o swojej niewinności. Nic nie dało mu również tłumaczenie, że nie był świadomy faktu, że OneCoin to gigantyczne oszustwo finansowe, ponieważ dowody w sprawie okazały się nie do podważenia. Z nich właśnie wynikało, że do procederu wykorzystywał on całą sieć fałszywych firm oraz nieuczciwych programów inwestycyjnych, powiązanych z kontami założonymi za granicą.
Co najciekawsze, a jednocześnie zatrważające, pomimo tego ta bułgarska firma nadal funkcjonuje, a jakby tego było mało, pomimo twardych faktów, wszystkim oskarżeniom bezczelnie zaprzecza. Nieznane jest również miejsce pobytu Rui Ignatovej, chociaż z tego, co mówi jej brat, wynikałoby, że przebywa ona najprawdopodobniej w Rosji, pod opieką jednej z tamtejszych, bogatych i potężnych rodzin.
Określenie piramida finansowa albo schemat Ponziego uznawane są często za synonimy i używa się ich zamiennie dla opisu jednej rzeczywistości. Jednakże pomiędzy tymi określeniami, chociaż oba prowadzą do oszukiwania i okradania ludzi, istnieje pewna zasadnicza różnica. W wypadku piramidy finansowej każdy jej uczestnik czerpie jakiś zysk w związku z dojściem nowych członków do projektu, a ściślej z pieniędzy, którzy oni w piramidę zainwestowali. Tutaj jedynie niewielki procent jest kierowany najwyżej, do założyciela. Schemat Ponziego natomiast to większość zysków idących do góry dla założyciela oszukańczego biznesu, a tylko niewielki procent kierowany do ludzi usytuowanych poniżej.
Oczywiście obie metody mają też wspólne cechy, jak np. to, że pozyskane fundusze nie są zazwyczaj inwestowane, ale przekazywane do uczestników jako rzekomy zysk. Ich żywotność również zależy od napływu nowych uczestników, bo gdy ich zaczyna brakować, projekt ustaje. Dlatego oba te systemy w końcu zostają zdemaskowane, nie da się rekrutować nowych ludzi w nieskończoność.
Jestem autorem wielu publikacji związanych z branżą kryptowalut. Przygotowuje artykuły dla najpopularniejszych Polskich serwisów związanych z Kryptowalutami. Zapraszam was na moje social media aby śledzić wszystkie moje publikacje dostępne w internecie.
Bitcoin osiągnął wartość 100.000 dolarów, co jest znacznym kamieniem milowym w historii kryptowalut. Tak wysokie…
Bitcoin święci obecnie triumfy wśród inwestorów, którzy są pewni nadchodzącej hossy na rynku kryptowalut. To…
Finanse osobiste mogą być skomplikowane, ale zrozumienie różnych form kredytowania dostępnych na rynku może pomóc…
BitSmart to rozwiązanie do programowania inteligentnego mieszkania, które pozwala mieszkańcom cieszyć się korzyściami płynącymi z…
RTMuslugibudowlane.pl, wiodąca firma budowlano-remontowa, ogłosiła niedawno, że będzie akceptować Bitcoin jako formę płatności za swoje…
Kredyt to jedno z najpopularniejszych narzędzi, które pozwala na finansowanie nagłych wydatków, marzeń, a także większych…
This website uses cookies.