Crypto News

Za co płacisz giełdzie kryptowalut?

Ta lekcja dotyczy kosztów, jakie ponoszą klienci giełd kryptowalut, a dla uproszczenia skupimy się na scentralizowanych giełdach, obsługujących również waluty fiducjarne.

Za co płacisz giełdzie kryptowalut?

Żadne giełdy nie pracują za darmo i z reguły musimy się liczyć z kilkoma różnorakimi rodzajami opłat. Mogą być naliczane procentowo albo kwotowo lub też procentowo z obwarowaniem (np. 0,1%, ale nie mniej niż 5 zł).

Giełdy mają na swoich stronach wykaz kosztów. Znajdziemy je zakładce Opłaty i prowizje lub Trading Fees albo Commissions na zagranicznych giełdach.

Opłata za depozyt środków na rachunku giełdowym

Nie handlujemy za darmo, czeka nas więc najpierw zdeponowanie środków na ten cel – w walucie albo w kryptowalucie.

Depozyty w walutach fiducjarnych są zależne od metody wpłaty. Zwykły przelew bankowy jest w większości sytuacji darmowy dla giełd, chociaż na zaksięgowanie poczekamy jeden dzień roboczy. Jednak reguła nie oznacza pewności i trzeba to sprawdzić.

Od wpłat dokonywanych poprzez karty kredytowe, szybkie przelewy albo serwisy płatnicze (np. PayPal) jest pobierana prowizja, z reguły procentowa. Jednak wraz ze wzrostem kwoty opłata procentowo maleje, a nawet zanika. Przykładowy przelew 10 tys. złotych przy prowizji 0,1% wyniesie 10 zł, na koncie będziemy mieć więc 9990 zł.

Większość giełd zaznacza również minimalne wartości dla wpłat i wypłat.

Prowizje – maker i taker

Najważniejsze opłaty na giełdzie to prowizje od zrealizowanych transakcji. Wyróżniamy dwa ich rodzaje – maker i taker.

Prowizja maker (ang. twórca) jest pobierana przy zrealizowaniu wystawionej przez nas oferty kupna albo sprzedaży. Anulowanie oferty nie jest obarczone kosztami.

Prowizja taker (ang. chętny, korzystający) jest pobierana wówczas, gdy korzystamy z już zaistniałej oferty w orderbooku i gdy zostanie zrealizowana. Przykładowo widzimy ofertę sprzedaży bitcoina za 10 tys. dolarów i decydujemy się z niej skorzystać. Opłatę taker poniesiemy po zrealizowaniu transakcji. Dodatkowo na większości giełd, nawet przy złożeniu oferty maker, w wypadku natychmiastowego pokrycia się obu ofert, obie również zostają określone jako taker i prowizję płacimy wyższą.

Dlaczego maker jest niższa od taker?

Odpowiedź jest prosta, giełdy wolą sytuacje, gdy dodajemy zlecenie do orderbooka. Im więcej dodanych zleceń, tym płynniejszy ruch.

Jednakże jest tu sporo indywidualnych zależności właściwych dla danej giełdy. Wiele z nich uzależnia wysokość prowizji od wartości miesięcznych obrotów. Im handlu więcej tym prowizje niższe.

W praktyce wygląda to tak, że przy zakupie bitcoina za 10 tys. dolarów, przy prowizji maker 0,3%, po zrealizowaniu transakcji na naszym koncie będzie 0,997 BTC.

Walutowy spread

Niektóre giełdy nie pobierają prowizji maker i można się zastanawiać, jak wtedy zarabiają. Otóż dokładnie tak, jak kantory albo brokerzy – na walutowym spreadzie, czyli różnicach pomiędzy cenami kupna a sprzedaży.

Opłata przy wypłacie środków z giełdy

Ostatni koszt przy pobycie środków na giełdzie, czyli wypłata. W wypadku walut fiducjarnych jest ona uzależniona, jak i wpłata, od użytego narzędzia. Takie wypłaty najczęściej dzielone są na stałą kwotę (np. 10 zł) plus procentowa wartość wypłaty.

W wypadku kryptowalut opłata powinna być wyrażana w stałej kwocie, uzależnionej od kryptowaluty albo tokenu. W praktyce giełdy zawyżają wysokości wypłat i zarabiają na tym dodatkowo.

Recent Posts

Bitcoin na poziomie 100.000 dolarów – Co to oznacza dla inwestorów?

Bitcoin osiągnął wartość 100.000 dolarów, co jest znacznym kamieniem milowym w historii kryptowalut. Tak wysokie…

2 tygodnie ago

Kantor Bitcoin bez weryfikacji – jak działa?

Bitcoin święci obecnie triumfy wśród inwestorów, którzy są pewni nadchodzącej hossy na rynku kryptowalut. To…

1 rok ago

Kredyty i Pożyczki: Rozważ swoje opcje finansowe

Finanse osobiste mogą być skomplikowane, ale zrozumienie różnych form kredytowania dostępnych na rynku może pomóc…

1 rok ago

Jak zaprogramować inteligentne mieszkanie?

BitSmart to rozwiązanie do programowania inteligentnego mieszkania, które pozwala mieszkańcom cieszyć się korzyściami płynącymi z…

2 lata ago

RTMuslugibudowlane.pl zapłać za remont ogrodu w Bitcoin

RTMuslugibudowlane.pl, wiodąca firma budowlano-remontowa, ogłosiła niedawno, że będzie akceptować Bitcoin jako formę płatności za swoje…

2 lata ago

Jak łatwo dobrać kredyt do swoich potrzeb?

Kredyt to jedno z najpopularniejszych narzędzi, które pozwala na finansowanie nagłych wydatków, marzeń, a także większych…

2 lata ago

This website uses cookies.