Haszowanie w kryptowalutach – na czym polega?

Haszowanie wytłumaczyć można jako proces generowanie wyjściowych danych o rozmiarze stałym z wejściowych danych o rozmiarze zmiennym. Cały proces możliwy jest dzięki zastosowaniu wzorów specjalnych znanych pod nazwą mieszających funkcji.

Pomimo tego, że nie wszystkie algorytmy haszujące, które się opierają na kryptografii, to tak zwane funkcje kryptowagraficzne haszujące są jednym z elementów podstawowych kryptowalut.

Przy okazji tej zauważyć warto, że zarówno konwencjonalne jak i także kryptograficzne funkcje skróty są deterministycznymi algorytmami. Oznacza to nic innego jak to, że dopóki wejściowe dane się nie zmienią, to mieszający algorytm będzie zawsze generował to samo wyjście.

Jak działa haszujący algorytm?

Każda z funkcji istniejących skrótu generuje wyjściowe dane o innym do innych funkcji samego skrótu rozmiarów. To co jednak wszystkie algorytmy haszujące łączy, to fakt że dana mieszająca funkcja na podstawie zestawu tego samego danych wygeneruje zawsze wyjściowe dane o rozmiarze identycznym.

Do czego są potrzebne haszujące algorytmy?

Funkcje konwencjonalne skrótu mają zakres szeroki zastosowań. Do tego zaliczamy chociażby znakowanie plików w bazach danych do ich wyszukiwania prostszego, generalnie zarządzenie danymi oraz także analizę dużych plików. Z drugiej zaś strony, funkcje kryptograficzne skrótu są szeroko stosowane w aplikacjach, które są związane z samym bezpieczeństwem informacji w dziedzinach takich jak na przykład uwierzytelniania przesyłanych wiadomości w cyfrowej formie czy też tożsamość cyfrowa.

Funkcje kryptograficzne hashujące

Tak jak to już wcześniej zostało wspomniane, hashującą funkcję w której są wykorzystywane kryptograficzne techniki nazywa się funkcją kryptograficzną hashującą. W zasadzie, to złamanie funkcji skrótu wymaga prób niezliczonych oraz także użycia naprawdę bardzo sporych zasobów obliczeniowej mocy.

Duża odporność na kolizję

Tak jak zostało już wspomniane, kolizja ma miejscy, gdy dane wejściowe różne wytworzą ten sam dokładnie skrót. Funkcja skrótu uważana jest za odporną na kolizję aż do momentu, gdy się komuś uda doprowadzić do kolizji danych przepuszczonych przez nią. Przy tej właśnie okazji warto zauważyć, że prawdopodobieństwa wystąpienia kolizji uniknąć się nie da. Tak się dzieje ponieważ, istnieje liczba wejściowych danych nieograniczona, a zaś z drugiej strony liczba ograniczona wyjściowych danych.

Zakończenie

Obecnie tak naprawdę nike nie powinien posiadać absolutnie żadnych wątpliwości, że haszujące funkcje odgrywają naprawdę olbrzymią rolę w świecie dzisiejszym i są narzędziami niezbędnymi po które się sięga szczególnie w samej dziedzinie informatyki, a już szczególnie w przypadku bardzo dużych ilości danych. W połączeniu z samą kryptografią algorytmy hashujące są jak najbardziej w stanie spełniać naprawdę wiele funkcji, oferują bezpieczeństwo jak i także możliwości same uwierzytelnienia danych na całą masę różnych sposobów. Jak widać wszystko to jest naprawdę zrozumiałe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Giełdy Kryptowalut
4,0 rating
4,3 rating
W trakcie rejestracji można uzyskać darmowe 200 $
3,8 rating
Coxi.io to giełda kryptowalut założona w Polsce
3,8 rating
Coinquista to profesjonalna polska giełda.
3,8 rating
Sławomir Zawadzki, prezes stoi za projektem tej giełdy.
Polecamy sprawdzić

Musisz sprawdzić Bitcoin i programy afiliacyjne, które polecamy.

Aktualne tematy na forum
Guarda Portfel kryptowalut
Atomic Wallet
Ledger Nano S
Mycelium i exodus
Blockchain i electrum
Kryptowaluty Gielda
Wpisy na forum dyskusyjnym Kryptowalutygielda.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Kryptowalutygielda.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności. Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.