KNF zajął stanowisko w sprawie upadku Bitmarket.pl

Kryptowalutowa giełda Bitmarket.pl ogłosiła swoją upadłość. Przyczyną była utrata płynności finansowej. W środowisku panuje przekonanie, że głównym czynnikiem, który miał na to wpływ, był brak regulacji rynku kryptowalut w Polsce. Odpowiedzialnością obarcza się organy rządzące, w tym KNF, które ustosunkowało się do tych zarzutów.

KNF, czyli Komisja Nadzoru Finansowego znajduje się ostatnio pod ostrzałem środowiska związanego z kryptowalutami. Filip Pawczyński, który jest prezesem Polskiego Stowarzyszenia Bitcoin, powiedział bez ogródek, że KNF nie pracowało nad regulacją rynku, co bezpośrednio przyczyniło się do upadku Bitmarket.pl.

Znany polski ekonomista, profesor Krzysztof Piech również krytykuje instytucję. Profesor Piech od samego początku promuje w Polsce blockchaina i kryptowaluty i cieszy się z tego powodu dużym autorytetem. Nic dziwnego, że KNF zareagowało na krytykę. Na portalu społecznościowym Facebook instytucja oznajmiła, że nie poczuwa się do winy za upadek Bitmarket.pl, a oskarżenia traktuje jako pomówienia.

Komisja odpowiada na zarzuty

W swoim poście na Facebooku KNF poinformowało, że zamierza podjąć kroki prawne wobec oskarżeń o odpowiedzialność za upadek kryptowalutowej giełdy. Jak podaje urząd, rynek kryptowalut nie jest w Polsce regulowany, a sama instytucja nie nadzoruje giełd, nie rejestruje ich i nie licencjonuje. W dalszej części oświadczenia KNF informuje, że nie posiada odpowiednich narzędzi, aby wspomóc poszkodowanym w wyniku upadku Bitmarket.pl.

Komisja zwraca uwagę, że już w połowie 2018 roku prowadziła kampanię społeczną, w której ostrzegano przed giełdami kryptowalutowymi. Co ciekawe, na liście giełd znajdowały się wówczas wszystkie giełdy kryptowalutowe w Polsce, oprócz jednej. Tą jedyną, która uchodziała za największą i najstarszą, czyli…Bitmarket.pl.

Akcja “Uważaj na kryptowaluty”

W 2017 roku KNF wspólnie z NBP prowadziły kampanię społeczną na temat kryptowalut. Powstała strona internetowa, a w mediach emitowano wideoklip, który docelowo miał zniechęcić potencjalnych inwestorów. Obie instytucje wskazywały różne rodzaje ryzyka związane z inwestowaniem w kryptowaluty. Należały do nich m.in.:

  • brak gwarancji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego
  • utrata środków poprzez kradzież cyfrowej waluty
  • ryzyko oszustwa np. poprzez piramidy finansowe
  • brak akceptowalności w punktach handlowo-usługowych
  • duża zmienność kursu kryptowaluty

Mimo wspomnianej akcji zakrojonej zresztą na szeroką skalę prezes Polskiego Stowarzyszenia Bitcoin obwinia KNF za sytuacje Bitmarket.pl. Urząd miał przygotować specjalny raport, który miał posłużyć do prac legislacyjnych. Dokument ponoć powstał, ale nie ujrzał światła dziennego. Publikacja miała mieć miejsce wiosna tego roku, ale zamiast tego KNF zajął się przygotowaniem jego nowej wersji z bliżej niewyjaśnionych powodów.

Resort Finansów zainteresowany tylko podatkiem

W 2018 roku Ministerstwo Finansów zajęło się tematem kryptowalut, ale jedyne co z tego wyniknęło to regulacje w sprawach podatków i żadnych regulacji rynkowych. W Polsce jednym z największych braków jest brak regulacji metod audytu. Oznacza to, że giełdy kryptowalut mogą nie posiadać środków rzeczywistych, które rzekomo są na platformie, a brak audytu, który to sprawdzi może doprowadzić do sytuacji, w której znalazł sie własnie Bitmarket.pl.

W Japonii instytucja odpowiadająca polskiej KNF dokonuje takich audytów, co uwiarygadnia rynek i poprawia bezpieczeństwo użytkowników. Póki w naszym kraju nie zastosuje się podobnych metod, Bitmarket może być niejedyną giełdą, która upadła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Giełdy Kryptowalut
4,0 rating
4,3 rating
W trakcie rejestracji można uzyskać darmowe 200 $
3,8 rating
Coxi.io to giełda kryptowalut założona w Polsce
3,8 rating
Coinquista to profesjonalna polska giełda.
3,8 rating
Sławomir Zawadzki, prezes stoi za projektem tej giełdy.
Polecamy sprawdzić

Musisz sprawdzić Bitcoin i programy afiliacyjne, które polecamy.

Aktualne tematy na forum
Guarda Portfel kryptowalut
Atomic Wallet
Ledger Nano S
Mycelium i exodus
Blockchain i electrum
Kryptowaluty Gielda
Wpisy na forum dyskusyjnym Kryptowalutygielda.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Kryptowalutygielda.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności. Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.