OneCoin, jeden z najwiekszych scamów w historii wciąż funkcjonuje?

Uznawany powszechnie za jeden z większych i bardziej sławnych przekrętów w finansowej historii świata OneCoin, jest według śledczych odpowiedzialny za zebranie funduszy i oszustwo na ok. 4.4 miliarda dolarów. Mimo swoich ofiar projekt jednak nadal jakimś cudem funkcjonuje!

Podsumowanie informacji o OneCoin

W maju roku 2019 na międzynarodowym lotnisku w Los Angeles został zatrzymany a następstwie również aresztowany Konstantin Ignatov, jeden ze współzałożycieli OneCoin, firmy podejrzewanej o bycie piramidą finansową. Z doniesień medialnych dowiadujemy się, że przyznał się on nie tak dawno temu do udziału w oszustwach na miliardowe skale oraz o pranie brudnych pieniędzy. Za te czyny grozi mu kara nawet 90 lat pozbawienia wolności.

Law360 opublikował z kolei 21 listopada informację o tym, że ława przysięgłych na Manhattanie uznała za winnego Marca Scotta – byłego prawnika, oskarżonego o pranie brudnych pieniędzy. Konkretnie chodziło o zarzut wyprania pieniędzy dla Rui Ignatovej, nazywanej przez media uciekającą królową kryptowalut, a chodzi o kwotę kwotę 400 milionów dolarów.

Scottowi nie udało się więc zamydlić oczu ławie przysięgłych, pomimo żarliwego przekonywania jej członków o swojej niewinności. Nic nie dało mu również tłumaczenie, że nie był świadomy faktu, że OneCoin to gigantyczne oszustwo finansowe, ponieważ dowody w sprawie okazały się nie do podważenia. Z nich właśnie wynikało, że do procederu wykorzystywał on całą sieć fałszywych firm oraz nieuczciwych programów inwestycyjnych, powiązanych z kontami założonymi za granicą.

Co najciekawsze, a jednocześnie zatrważające, pomimo tego ta bułgarska firma nadal funkcjonuje, a jakby tego było mało, pomimo twardych faktów, wszystkim oskarżeniom bezczelnie zaprzecza. Nieznane jest również miejsce pobytu Rui Ignatovej, chociaż z tego, co mówi jej brat, wynikałoby, że przebywa ona najprawdopodobniej w Rosji, pod opieką jednej z tamtejszych, bogatych i potężnych rodzin.

Schemat Ponziego albo piramida finansowa – Nie daj się wciągnąć w żadną z tych form!

Określenie piramida finansowa albo schemat Ponziego uznawane są często za synonimy i używa się ich zamiennie dla opisu jednej rzeczywistości. Jednakże pomiędzy tymi określeniami, chociaż oba prowadzą do oszukiwania i okradania ludzi, istnieje pewna zasadnicza różnica. W wypadku piramidy finansowej każdy jej uczestnik czerpie jakiś zysk w związku z dojściem nowych członków do projektu, a ściślej z pieniędzy, którzy oni w piramidę zainwestowali. Tutaj jedynie niewielki procent jest kierowany najwyżej, do założyciela. Schemat Ponziego natomiast to większość zysków idących do góry dla założyciela oszukańczego biznesu, a tylko niewielki procent kierowany do ludzi usytuowanych poniżej.

Oczywiście obie metody mają też wspólne cechy, jak np. to, że pozyskane fundusze nie są zazwyczaj inwestowane, ale przekazywane do uczestników jako rzekomy zysk. Ich żywotność również zależy od napływu nowych uczestników, bo gdy ich zaczyna brakować, projekt ustaje. Dlatego oba te systemy w końcu zostają zdemaskowane, nie da się rekrutować nowych ludzi w nieskończoność.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Giełdy Kryptowalut
4,0 rating
4,3 rating
W trakcie rejestracji można uzyskać darmowe 200 $
3,8 rating
Coxi.io to giełda kryptowalut założona w Polsce
3,8 rating
Coinquista to profesjonalna polska giełda.
3,8 rating
Sławomir Zawadzki, prezes stoi za projektem tej giełdy.
Polecamy sprawdzić

Musisz sprawdzić Bitcoin i programy afiliacyjne, które polecamy.

Aktualne tematy na forum
Guarda Portfel kryptowalut
Atomic Wallet
Ledger Nano S
Mycelium i exodus
Blockchain i electrum
Kryptowaluty Gielda
Wpisy na forum dyskusyjnym Kryptowalutygielda.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Kryptowalutygielda.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności. Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.