Komisja Nadzoru Finansowego Wielkiej Brytanii (FCA) opublikowała w środę 31 lipca końcowe wytyczne dotyczące prawnego uregulowania rynku cyfrowych aktywów, a więc również Bitcoina. Mają one wyjaśnić wszystkim zajmującym się aktywami cyfrowymi, które działania na tym polu są zgodne ze stanowiskiem FCA, a które poza nie wykraczają. Dają również pewne wskazówki, jakie niebezpieczeństwa dla konsumentów wiążą się z działalnością na rynku aktywów cyfrowych.
Szerokie konsultacje
Nim brytyjska komisja sporządziła te wytyczne, przez dziewięć miesięcy zbierała informacje na temat rynku cyfrowego i tego, co się na dzieje, oraz jak działa. Konsultowała się również z przedstawicielami tej branży. Choć respondenci pytani, czy komisja idzie w swych pracach w dobrym kierunki, odpowiadali zwykle, że tak, to w czasie tych konsultacji ostateczny kształt wytycznych ulegał wielu przekształceniom. Zmierzały one do tego, aby jasno tłumaczyły, co podlega regulacjom prawnym w Wielkiej Brytanii, a co nie. I rozróżniały, które aktywa kryptograficzne mieszczą się w granicach określonych przez obecne ramy prawne, a które są jednak poza nimi.
Wytyczne mają pomóc
Sporządzone niedawno wytyczne mają pomóc firmom zrozumieć, czy ich działalność związana z aktywami kryptograficznymi podlega przepisom FCA. Pozwolą też ustalić, czy na to czym się zajmują konieczne jest zezwolenie i co muszą zrobić, aby funkcjonować zgodnie z obowiązującymi w UK przepisami.
Opublikowane wytyczne skomentował Christopher Woolard, dyrektor wykonawczy do spraw strategii i konkurencji w FCA, który stwierdził między innymi, że rynek cyfrowych aktywów jest co prawda jeszcze mały, ale cały czas się rozwija. Z drugiej strony jest bardzo złożony i obejmujący szeroki zakres działalności.
- Wskazówki FCA pomogą wyjaśnić, które działania związane z aktywami cyfrowymi mieszczą się w naszym zakresie
- regulacyjnym – powiedział też dyrektor Christopher Woolard.
Ostrzeżenia dla konsumentów
Wytyczne FCA dotyczą również konsumentów inwestujących w aktywa kryptograficzne. Brytyjska komisja zwraca im uwagę, że muszą wiedzieć, iż brak jest pewnych zabezpieczeń regulacyjnych związanych z zakupem nieuregulowanych aktywów kryptograficznych. Komisja wskazuje, że na przykład. Bitcoin, Ether, XRP i inne podobne aktywa nie są objęte systemem rekompensat za usługi finansowe, a w przypadku problemów konsumenci nie mają możliwości skorzystania z usług rzecznika finansowego.
FCA w oficjalnym komunikacie stwierdza również między innymi, że inwestujący w takie aktywa kryptograficzne muszą zachować szczególną ostrożność i powinni zapewnić, że rozumieją, iż mogą ponosić spore ryzyko związane z aktywami, które nie mają wartości wewnętrznej,.
Te końcowe wytyczne FCA to następstwo opublikowanego w październiku 2018 roku raportu grupy zadaniowej do spraw kryptowalut. W sprawozdaniu tym zawarto szeroki przegląd korzyści i zagrożeń dotyczących obrotu aktywami cyfrowymi. Były tak również pewne wskazówki, jaką politykę i podejście regulacyjne do tego rynku prezentuje Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii.
Jestem autorem wielu publikacji związanych z branżą kryptowalut. Przygotowuje artykuły dla najpopularniejszych Polskich serwisów związanych z Kryptowalutami. Zapraszam was na moje social media aby śledzić wszystkie moje publikacje dostępne w internecie.