Ivan Manuel Molina Lee – aresztowany dzięki działalności polskiej policji

Ivan Manuel Molina Lee prezes polskiej spółki związanej z Bitfinex został aresztowany dzięki działalności polskiej policji. Jest oskarżony o działanie w branży narkotykowej a także pranie brudnych pieniędzy. Przestępstwa, których się dopuszczał miały miejsce w wielu krajach, także w Polsce. Już niebawem dotychczas ukrywający się przestępca stanie przed polskim sądem.

Ivan Manuel Molina Lee – członek międzynarodowego kartelu narkotykowego, został złapany w Grecji i eskortowany przez polską policję, dzięki wydaniu przez wrocławską prokuraturę Europejskiego Nakazu Aresztowania. W czwartek po przewiezieniu go na warszawskie lotnisko Chopina samolotem transportowym CASA został przesłuchany w Warszawie, a następnie przejęty przez służby CBŚP. Dalsze przesłuchania będą  miały miejsce w prokuraturze we Wrocławiu w piątek – 25 października. Lee był prezesem spółki Crypto z.o.o, zarejestrowanej w Michałowicach na Mazowszu, która należała do spółki działającej w Panamie o niemal identycznej nazwie.

Crypto prowadziła rachunki depozytowe jednej z prężniej działających na świecie giełd kryptowalut – Bitfinex w Banku Spółdzielczym w Skierniewicach. Kapitał przestępczej panamskiej spółki opiewał zaledwie na 5 tysięcy złotych. Bitfinex to największa giełda walut na świecie, która obraca olbrzymimi kwotami opiewającymi na 1,5 mld dolarów na dobę. Bitfinex obsługuje 20% obrotów Bitcoin – Euro.

Do aresztowania prezesa przyczyniły się niejasności związane z pochodzeniem prawie 370 mln dolarów zajętych przez polską prokuraturę w kwietniu 2018 r. Sprawę pomogła rozwikłać także publikacja w Panama Papers, gdzie zasugerowano, że gang narkotykowy pierze pieniądze kolumbijskich karteli narkotykowych właśnie przez giełdę kryptowalut. Postępowanie obejmuje szereg zachowań przestępczych podejmowanych przez członków zorganizowanej grupy przestępczej, która działała na terenie nie tylko Polski ale także innych krajów.

Organizacja przestępcza działała od 2016 do 2018 r. Na polskie rachunki bankowe w tym czasie wpłynęło około 1.4 mld złotych od różnych podmiotów, wysoce prawdopodobne jest, że są to środki pochodzące z działalności przestępczej, której dopuszczali się członkowie gangu. Pieniądze zostały przejęte i zabezpieczone przez Skarb Państwa. W trwającym śledztwie oskarżenia postawiono pięciu osobom, w tym właśnie prezesowi spółki Ivanowi Manuelowi Molinie Lee.

Bitfinex to giełda kryptowalut, która ściągała na siebie podejrzenia od dobrych paru lat. Według Prokuratury Generalnej w Nowym Jorku spółka dopuściła się defraudacji funduszy klientów. Zatuszowano zniknięcie blisko 850 mln dolarów z kont klientów Bitfinex. Odkrycie prawdy wywarło duży wpływ na notowania Botcoina, które spadło o 6 %, a także drastycznego spadku kapitalizacji kryptowalut o 10 mld dolarów.

Złapanie Lee powiodło się dzięki współpracy Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Krajowej we Wrocławiu, funkcjonariuszy CBŚP, Interpolu, Europolu i służb amerykańskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Giełdy Kryptowalut
4,0 rating
4,3 rating
W trakcie rejestracji można uzyskać darmowe 200 $
3,8 rating
Coxi.io to giełda kryptowalut założona w Polsce
3,8 rating
Coinquista to profesjonalna polska giełda.
3,8 rating
Sławomir Zawadzki, prezes stoi za projektem tej giełdy.
Polecamy sprawdzić

Musisz sprawdzić Bitcoin i programy afiliacyjne, które polecamy.

Aktualne tematy na forum
Guarda Portfel kryptowalut
Atomic Wallet
Ledger Nano S
Mycelium i exodus
Blockchain i electrum
Kryptowaluty Gielda
Wpisy na forum dyskusyjnym Kryptowalutygielda.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Kryptowalutygielda.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności. Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.