Czy w Polsce kryptowaluty mogą być zakazane?

Z powodu utraty płynności upadła giełda Bitmarket.pl, co wywołało dużo kontrowersji. Wielu użytkowników skupiających się w środowisku kryptowalut i blockchaina zaczęło się obawiać, że w Polsce kryptowaluty mogą zostać zakazane. Prawnicy ustosunkowali się do tej sytuacji.

Sprawa regulacji rynku kryptowalut przez polski rząd zawsze była kłopotliwa. Ministerstwo Finansów w 2018 roku chciało obłożyć zyski z kryptowalut podatkiem PCC w wysokości 1 procenta od każdej transakcji. Wiadomość ta opublikowana na stronie Ministerstwa doprowadziła nawet do protestów pod siedzibą resortu. Obowiązek płacenia PCC zniesiono na pewien czas, a w kolejnej nowelizacji przepisów podatek ma być zniesiony całkowicie. Sprawa Bitmarket.pl odbiła się jednak szerokim echem w rządowych kręgach i wywołała dość sporą irytację. Dlatego traderzy obawiają się, że może to być przyczyną zakazania w Polsce kryptowalut.

Do tej pory polscy politycy pozytywnie podchodzili do blockchaina i rynku kryptowalut w naszym kraju. Niemal wszyscy zgodnie twierdzą, że kwestie prawne powinny zostać jak najszybciej uregulowane. Komisja Nadzoru Finansowego próbowała już wprowadzić pewne regulacje, jednak z mizernym skutkiem. Wygodnym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie zakazu kryptowalut w Polsce, ale nie jest to takie proste, jak sie wydaje.

Wprowadzenie zakazu jest niezgodne z przepisami

Środowisko kryptowalut podjęło działania, aby upadek Bitmarketu wykorzystać na swoją korzyść. Giełda BitBay wystosowała prośbę do Przewodniczącego KNF, prof. Jacka Jastrzębskiego, o spotkanie, na którym chce przedstawić przyczyny kryzysu oraz przedyskutować poprawę ochrony użytkowników giełd kryptowalutowych.

Prawnicy twierdzą, że rynek kryptowalut nie jest w Polsce zagrożony. Giełdy i krypto-kantory są chronione przez konstytucyjną wolność gospodarczą na podstawie ustawy z dnia 6 marca 2018 roku. Zgodnie z art. 22 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej tylko w drodze ustawy jest dopuszczalne ograniczenie wolności działalności gospodarczej. Wprowadzenie zakazu obrotu kryptowalutami jest możliwy z legislacyjnego punktu widzenia, ale prawodawca musiałby głęboko zainterweniować w obecny porządek prawny.

Samo przepchnięcie takiego projektu wymaga, aby nie był on sprzeczny z Polski prawem, prawem Unii Europejskiej, a także podstawowymi zasadami techniki prawodawczej. Nawet gdyby projekt nie zostałby odrzucony w sejmie, to ustawę może skierować ją do Trybunału Konstytucyjnego lub odmówić podpisania tejże ustawy. Jest więc zbyt wiele etapów, na których projekt może zostać zablokowany.

Utrudnienia mogą byc realne, ale zakaz jest niemożliwy

Wprowadzenie zakazu w praktyce jest niemal niemożliwe. Rynek kryptowalut chroni zarówno prawo Polskie, jak i prawo Unii Europejskiej. Realne jest, że mogą nastąpić jednak pewne utrudnienia na rynku wirtualnych walut. Jednym z przykładów może być eliminacja polskiego złotego na platformach kryptowalutowych.

Wówczas, aby kupić Bitcoina, użytkownicy musieliby skorzystać z innych walut fiat jak dolar czy euro. Rząd raczej nie zada sobie tyle trudu, więc pozostaje nam czekać na wyjaśnienie kwestii PCC oraz wprowadzenie przejrzystych przepisów dotyczących rynku kryptowalut.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Giełdy Kryptowalut
4,0 rating
4,3 rating
W trakcie rejestracji można uzyskać darmowe 200 $
3,8 rating
Coxi.io to giełda kryptowalut założona w Polsce
3,8 rating
Coinquista to profesjonalna polska giełda.
3,8 rating
Sławomir Zawadzki, prezes stoi za projektem tej giełdy.
Polecamy sprawdzić

Musisz sprawdzić Bitcoin i programy afiliacyjne, które polecamy.

Aktualne tematy na forum
Guarda Portfel kryptowalut
Atomic Wallet
Ledger Nano S
Mycelium i exodus
Blockchain i electrum
Kryptowaluty Gielda
Wpisy na forum dyskusyjnym Kryptowalutygielda.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Kryptowalutygielda.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności. Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.