Binance nie opędza się od problemów

Skandale wokół kryptowalut pojawiają się bardzo często, część z nich posiada pewien związek z rzeczywistością, a inne natomiast są całkowicie odległe od prawdy. W ostatnich dniach sporym zaskoczeniem okazało się oskarżenie wystosowane przez japońską giełdę kryptowalut Fisco przeciwko Binance. Sprawa przybiera na rozgłosie. Zagraniczne media nie szczędzą w przekazywaniu informacji o tej sytuacji. Niekwestionowanym aspektem, który wprawia w osłupienie jest możliwość wyprania przez Binanse aż 9 milionów USD skradzionej waluty. Jedno jest pewnością, o słuszności tego doniesienia zadecyduje sąd.

Binance nie opędza się od problemów

14 września, Frisco zadecydowało o rozpoczęciu wyjaśniania niejasności poprzez drogę oficjalną. W poniedziałek do Sądu Okręgowego Północnej Kalifornii złożyli skargę, która obejmowała aż 33 strony. Wskazują, że przyjęta przez Binance polityka i zdystansowane podejście do KYC doprowadziło do stworzenia przyjaznych warunków dla cyberprzestępców. Zdaniem Frisco, wykorzystali ten moment na konwersję nielegalnie wyprowadzonych kryptowalut z giełdy Zaif. Frisko przedstawia, że prawdopodobnie wymieniono je na inne kryptowaluty lub fiaty.

Atak hakerski na Zaif, który miał miejsce we wrześniu 2018 roku doprowadził do utraty aż 63 milionów dolarów amerykańskich w kryptowalutach. W złożonej skardze, Frisco wskazuje, że włamanie na Zaif pozwoliło na wyprowadzenie 1451,7 bitcoinów przy wykorzystaniu Binance. Przedstawione dane wynikają z analizy blockchaina.

Frisco posiada również zastrzeżenia do protokołów składanych przez Binance, a w szczególności tych dotyczących KYC i AML. Opisują je jako luźne i wpisujące się w obowiązujące standardy branżowe. Polityka prowadzona przez KYC znacząco ułatwiała przeprowadzanie transakcji, o nielegalnym charakterze. Swojego czasu nie obowiązywały restrykcje w otwieraniu kont, a także w przeprowadzaniu transakcji na rynku kryptowalut o wartości poniżej dwóch bitcoinów. Wówczas nie zachodziła konieczność szczegółowej identyfikacji.

Ze skargi wynika sugerowany sposób działania złodzeji. Zgodnie z nim, skradzione bitcoiny były rodzielone na wiele tysięcy transakcji i kont, a ich wartość nie przekraczała 2 bitcoinów. Zdaniem Frisco było to skonałe miejsce nie tylko do przekazywania, ale również do odbierania nielegalnie pozyskanej kryptowaluty.

Zdaniem Frisco, próby kontaktu ze strony Zaif pozostawały bez odpowiedzi Binance. Wnosili wówczas o jak najszybsze zamrożenie podejrzanych transakcji, ale także kont, które miały cokolwiek wspólnego ze skradzonymi bitcoinami. Frisco obwinia Binance, że w odpowiednim momencie nie zastopowali prania pieniędzy i nie przerwali całego procesu.

9 mln USD rekompensaty

Binance pozostanie prawdopodobnie postawione w stan oskarżenia, o co wnioskuje sam Zaif. Jego zdaniem, godziwą rekompensatą za poniesione straty związane z poszukiwaniem skradzionych BTC będzie kwota oscylująca na poziomie 9 milionów dolarów, którą będzie musiała pokryć w całości Binance ze zgromadzonych środków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Giełdy Kryptowalut
4,0 rating
4,3 rating
W trakcie rejestracji można uzyskać darmowe 200 $
3,8 rating
Coxi.io to giełda kryptowalut założona w Polsce
3,8 rating
Coinquista to profesjonalna polska giełda.
3,8 rating
Sławomir Zawadzki, prezes stoi za projektem tej giełdy.
Polecamy sprawdzić

Musisz sprawdzić Bitcoin i programy afiliacyjne, które polecamy.

Aktualne tematy na forum
Guarda Portfel kryptowalut
Atomic Wallet
Ledger Nano S
Mycelium i exodus
Blockchain i electrum
Kryptowaluty Gielda
Wpisy na forum dyskusyjnym Kryptowalutygielda.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Kryptowalutygielda.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności. Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.