Czym jest Smart Kontrakt i na czym polega?

Smart Kontrakty opisane zostały przez Nicka Szabo w dziewięćdziesiątych latach XX wieku. Zostały wówczas zdefiniowane jako narzędzie, które zabezpiecza oraz także formalizuje komputerowe sieci, poprzez łączenie sieciowego protokoły z samym interfejsem danego użytkownika. Szabo w dokumencie przełomowym także omówił zastosowanie potencjalne dla umów inteligentnych w bardzo różnych obszarach. Mowa o procesorach płatności, systemach kredytowych czy też oprogramowaniu, które pomaga zarządzać autorskimi prawami.

Jeśli chodzi o świat kryptowalut, to smart kontrakt zdefiniować jest najprościej jako aplikację czy też program, który działa bezpośrednio na sieci blockchainie. Smart kontrakty, to umowy cyfrowe, które egzekwowane są przez zestaw reguł określony bez żadnej ingerencji człowieka. Te reguły są wstępne oraz także definiowane przez komputerowy kod. On z kolei jest replikowany jak i także wykonywany przez wszelkie węzły, które działają w konkretnej sieci.

Jak dokładnie działa Smart Kontrakt?

Kontrakt inteligentny to deterministyczny program. Oznacza to nic innego jak to, że wykonuje zadanie określone, gdy zostaną spełnione w nim określone warunki. Co więcej Smart Kontrakty to zestaw reguł mówiących jeśli….. to ….. Pomimo nazwy swojej, nie są one ani inteligentne, ani też są umowami sklasyfikowanymi w sposób prawny. W zasadzie smart kontrakt, to fragment kody, który funkcjonuje oraz działa dzięki sieci węzłów rozproszonej.

Cechy główne

Smart kontrakty, które są tworzone właśnie w sieci Ethereum charakteryzują się takimi cechami jak:

– są rozproszone,

– są deterministyczne,

– są autonomiczne.

Czy smart kontrakty można zmieniać czy też usuwać?

Co do zasady dodania nowej funkcji właśnie do smart kontraktu po uruchomieniu jego w sieci Ethereum jest to po prostu niemożliwe. Jeśli jednak twórca smart kontraktu się zdecyduje zawszeć funkcję SELFDESTRUCT, to jak najbardziej zyska możliwość usunięcia w przyszłości kontraktu, aby go podmienić na wersję nowszą. Bez zamieszczenia tejże funkcji w kodzie, nikt oraz nic nie będzie w ogóle w stanie zatrzymać czyli usunąć właśnie smart kontraktu.

Krytyka

Niektóre osoby, które należą do entuzjastów technologii blockchain postrzegają właśnie smart kontrakty jako rozwiązanie, które zastąpi wkrótce oraz także zautomatyzuje część naprawdę dużych komercyjnych oraz państwowych systemów czy też procesów. O ile taki właśnie scenariusz jest jak najbardziej możliwi, to daleko jednak jest do uzyskania takiego właśnie stanu rzeczy.

Zakończenie

Po przeczytaniu tego właśnie artykułu, absolutnie nikt z nas nie powinien mieć żadnych wątpliwości, że kontakty inteligentne wywarły już wpływ znaczący na cały świat kryptowalut i z całą pewnością przestrzeń blockchain została zrewolucjonizowana. To, że końcowy użytkownicy mogą nie wiedzieć nawet, że w momencie danych wchodzą w jakieś interakcje właśnie ze smart kontraktem wręcz idealnie podsumowuje jej zakres szeroki na polu implementacji potencjalnych – od finansowych usług, aż po zarządzenie samym łańcuchem dostaw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Giełdy Kryptowalut
4,0 rating
4,3 rating
W trakcie rejestracji można uzyskać darmowe 200 $
3,8 rating
Coxi.io to giełda kryptowalut założona w Polsce
3,8 rating
Coinquista to profesjonalna polska giełda.
3,8 rating
Sławomir Zawadzki, prezes stoi za projektem tej giełdy.
Polecamy sprawdzić

Musisz sprawdzić Bitcoin i programy afiliacyjne, które polecamy.

Aktualne tematy na forum
Guarda Portfel kryptowalut
Atomic Wallet
Ledger Nano S
Mycelium i exodus
Blockchain i electrum
Kryptowaluty Gielda
Wpisy na forum dyskusyjnym Kryptowalutygielda.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Kryptowalutygielda.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności. Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.