Bitcoin to najpopularniejsza kryptowaluta, od której zaczęło się tak duże zainteresowanie wirtualnymi walutami, nawet wśród indywidualnych inwestorów. Jednocześnie, na jej temat istnieje wiele mitów, dlatego sprawdź, co warto wiedzieć o bitcoinie.
Co to jest bitcoin?
Bitcoin, czyli wirtualna waluta, to tak naprawdę sieć płatności peer-to-peer. Jest zdecentralizowana, co oznacza, że kontroli nad nią nie sprawuje ani władza centralna, ani pośrednicy. I mimo iż w internecie często można zobaczyć „monetę” bitcoin, to w rzeczywistości ma ona wymiar wyłącznie wirtualny, jest plikiem zapisywanym w portfelu inwestycyjnym.
Wartość bitcoina określana jest przez wolny rynek, zależy m.in. od popularności, a także trudności w wydobyciu. To sprawia, że ta krypotowaluta jest odporna na inflację, aktualną sytuację polityczną na świecie.
Kryptowaluty można wydobywać (często nazywa się to również kopaniem) lub kupić za pośrednictwem giełdy bitcoin, w ramach transakcji bezpośredniej między dwoma inwestorami lub poprzez kantor bitcoin. Na chwilę zatrzymamy się przy tej trzeciej opcji, ponieważ jest najprostsza, dostępna dla każdego, bez konieczności rejestrowania się na giełdzie. Aby kupić bitcoina w kantorze, wystarczy posiadać portfel kryptowalut. Dokonując zakupu w ten sposób, bitcoin to nie tylko kantory online, ale także dużo wiedzy i aktualności, dzięki którym można rozwiać różne wątpliwości związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.
Czy bitcoin jest bezpieczny?
Jedną z pierwszych rzeczy, którą chcą wiedzieć początkujący inwestorzy, jest to, czy bitcoin jest bezpieczny. I tu odpowiedź brzmi: to zależy. Kryptowaluty przechowywane są w specjalnych portfelach inwestycyjnych, które są w taki sposób zabezpieczane, aby przedostanie się do nich, nie było możliwe.
Słabym ogniwem jest jednak sam użytkownik. Powinien on szyfrować, przechowywać w niedostępnym miejscu wszystkie hasła, klucze prywatne, a także regularnie je aktualizować.
Od czego zależy cena bitcoina? Czy to dobra inwestycja?
Częściowo już na to pytanie odpowiedzieliśmy – od trudności w wydobyciu kryptowalut, a także ich popularności, ponieważ o cenie decydują przede wszystkim sami użytkownicy tego rynku. Tutaj trzeba jeszcze podkreślić, że wartość bitcoina może ulegać dużym wahaniom w stosunkowo krótkim czasie. Jego cena zmienia się wielokrotnie nawet w ciągu jednego dnia (dlatego czasami, gdy kupujesz bitcoin w kantorze, musisz zaznaczyć, czy wymiana ma być automatyczna, czy chcesz dostać potwierdzenie różnicy kursu, gdy wynosi ona więcej niż 3%). Dlatego przez zainwestowaniem w tę kryptowalutę, warto zdobyć co najmniej podstawową wiedzę na temat wirtualnych monet.
Czy bitcoin daje anonimowość transakcji?
Często można spotkać się z twierdzeniem, że bitcoin daje pełną anonimowość – od razu zaznaczamy, że nie jest to prawda. Wszystkie transakcje są publiczne – można sprawdzić saldo dowolnego adresu bitcoin, aczkolwiek tożsamość samych właścicieli nie jest znana. Jest też opcja ukrytych płatności, choć mało inwestorów o niej wie, ponadto taka procedura jest skomplikowana.
Ale jest też drugi aspekt – kupując bitcoin na giełdzie, czy w kantorze, musisz podać swoje dane (np. rejestrując konto bądź opłacając zakup bitcoina poprzez przelew bankowy). To sprawia, że kryptowaluta ta jest tylko częściowo anonimowa.
Czy bitcoin jest opodatkowany?
W polskim prawie obrót kryptowalutami traktowany jest jako prawo majątkowo, które jest opodatkowane 19% podatkiem. Przy czym za przychód uznaje się wymianę bitcoina na inny środek płatniczy (niebędący kryptowalutą), towar, bądź usługę. Dlatego podatek zapłacisz dopiero w sytuacji, gdy zdecydujesz się na sprzedaż bądź zamianę bitcoina.
undefined
Jestem autorem wielu publikacji związanych z branżą kryptowalut. Przygotowuje artykuły dla najpopularniejszych Polskich serwisów związanych z Kryptowalutami. Zapraszam was na moje social media aby śledzić wszystkie moje publikacje dostępne w internecie.