Ukraina chce monitorować kryptowaluty. Pracuje także nad ich legalizacją

Ukraińskie Ministerstwo Finansów właśnie wydało oficjalnie oświadczenie, w którym zdeklarowano, że zamierzają rozpocząć kontrolę nad wszelkiego rodzaju operacjami związanymi bezpośrednio z użyciem w kraju kryptowalut.

Władze ukraińskie chcą zablokować kryptowalutowe portfele

Chociaż brzmi to naprawdę irracjonalnie, to SFMS naprawdę rozpocznie śledzenie źródeł, z jakich konkretnie pochodzą fundusze bezpośrednio zgromadzone w kryptowalutowych portfelach ukraińskich obywateli.

Zgodnie z prawem, które zostało zaktualizowane operacje z użyciem walut wirtualnych podlegać będą finansowemu monitoringowi na Ukrainie. Firmy, które świadczą usługi w zakresie wymiany, przechowywania czy też sprzedaży dodane zostaną do wykazu podmiotów, które podlegają procesowi temu.

Poza tym wszystkie banki, giełdy czy też firmy zobowiązane zostaną do weryfikacji transakcji, które przeprowadzone zostaną w kryprowalutach, w danym momencie, gdy ich wartość przekroczy dokładnie 30 000 UAH (aby porównać sobie tę wartość w przeliczeniu na polskiego złotego jest to jakieś 4457 PLN).  Jednocześnie ich klienci będą musieli podać informacje szczegółowe o tym, skąd dokładnie pochodzą środki oraz na co przeznaczone zostaną dokładnie. Jeśli operacja dana się okaże podejrzana, to podmioty niezwłocznie powinny ją zgłosić służbom odpowiednim.

Platforma inwestycyjna w kryptowaluty – Crypto engine

Minister finansów Ukrainy zaznaczyła, że Państwowa Komisja Regulacji Rynków Finansowych jak najbardziej ma dostęp do analitycznego produktu, który jej umożliwia monitoring krypto-aktywów.

Obecnie nie można zatrzymać takowych operacji, jednak możliwe jest blokowanie kryptowalutowych portfeli. Uzyskanie dostępu do prywatnych kluczy jest możliwie w wyniku dochodzeń bardzo skomplikowanych.

Sam sposób, w jaki władze ukraińskie pragną dokonać w zasadzie niemożliwego, pozostaje wciąż wielką niewiadomą. O ile są jak najbardziej w stanie przekonać giełdy jak i także inne platformy, które świadczą kryptowalutowe usługi do zablokowania konta użytkownika, o tyle samo uzyskanie dostępu do portfela zewnętrznego, na który dany klient przeleje środki, nie jest kompletnie możliwe bez znajomości prywatnego klucza.

CoinCasso – polska giełda kryptowalut tworzy własny blockchain!

Warto jednak przypomnieć, że w roku ubiegłym o planach podobnych debatowano w samej Rosji. Już w listopadzie informowaliśmy, że Krajowe Ministerstwo Spraw Wewnętrznych razem z innymi rządowymi organami dąży do tego, aby opracować prawo, które pozwala mu na samą konfiskatę kryptowalut jak i także innych aktywów wirtualnych.

Proces legalizacji kryptowalut na Ukrainie

Oksana Markarova nie tylko poinformowała o wprowadzeniu finansowego monitorowania, ale także o tym, że tenże kraj rozpoczął sam proces wdrażania kryptowalut w dziedzinę prawa zgodnie ze wszelkimi zaleceniami jak i także dyrektywami FATH.

Co więcej także, w ramach Komitetu Transformacji Cyfrowej powołano specjalną Międzynarodową Grupę Roboczą, aby opracować specjalną ustawę regulacyjną o obrotach aktywami wirtualnymi na terenie państwa Ukrainy. Ma się ona ukazać w ciągu najbliższych czterech miesięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Giełdy Kryptowalut
4,0 rating
4,3 rating
W trakcie rejestracji można uzyskać darmowe 200 $
3,8 rating
Coxi.io to giełda kryptowalut założona w Polsce
3,8 rating
Coinquista to profesjonalna polska giełda.
3,8 rating
Sławomir Zawadzki, prezes stoi za projektem tej giełdy.
Polecamy sprawdzić

Musisz sprawdzić Bitcoin i programy afiliacyjne, które polecamy.

Aktualne tematy na forum
Guarda Portfel kryptowalut
Atomic Wallet
Ledger Nano S
Mycelium i exodus
Blockchain i electrum
Kryptowaluty Gielda
Wpisy na forum dyskusyjnym Kryptowalutygielda.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Kryptowalutygielda.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności. Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.