Binance to największa pod względem generowanego wolumenu kryptowalutowa giełda. Przekraczając magiczną granicę wyceny powyżej jednego miliarda dolarów, trafiła do elitarnego grona start-upowych jednorożców. Jej CEO, Changpeng Zhao jest znanym w kryptowalutowym środowisku autorytetem. Ostatnio udzielił wywiadu serwisowi CoinDesk, gdzie poruszył kwestię facebookowej Libry.
Ekspansja na rynek europejski
Działalność Binance obejmowała do tej pory rynki azjatyckie. Changpeng Zhao ma w planach otwarcie biura w Londynie, aby z usług mogli skorzystać również Europejczycy. Na lokalizację nowego biura duży wpływ miało korzystne środowisko regulacyjne odnośnie kryptowalut. Regulacje w Wielkiej Brytanii są bardziej neutralne niż w innych krajach oraz są bardziej pozytywne. Co prawda występują jeszcze restrykcje odnośnie instrumentów pochodnych, ale CEO Binance liczy na to, że regulatorzy podejdą do nich elastycznie.Zhao nie odstrasza nawet perspektywa zbliżającego się nieuchronnie Brexitu. Jego zdaniem Brexit nie będzie miał znaczącego wpływu, gdyż Wielka Brytania ma wystarczająco silną gospodarkę. Co więcej, Zhao twierdzi, że Brexit może przyczynić się do zwiększenia adopcji kryptowalut.
W tej chwili klienci z Wielkiej Brytanii mogą korzystać z usług Binance dzięki oddziałowi na Wyspie Jersey. Zdaniem CZ (pseudonim Zhao), jest to jednak działalność “offshore” dlatego Binance decyduje się na przeprowadzkę do stolicy Anglii. Nie wiadomo jednak czy nastąpi to jeszcze w tym roku.
Binance w USA
W wywiadzie z Changpengiem Zhao poruszono również kwestię działalności Binance w Stanach Zjednoczonych. W USA będą oferowane usługi typu fiat-krypto, jednak aby prowadzić działalność Binance musi spełnić bardzo restrykcyjne wymogi sektora finansowego, w tym również prowadzenia rachunków w bankach amerykańskich. W Ameryce banki niezbyt chętnie chcą współpracować z firmami kryptowalutowymi. Wybór banku jest więc bardzo okrojony. Zhao potwierdził, że jego firma będzie korzystać z usług sprawdzonych banków, które otwarte są na współpracę. Są to banki: Signature Bank z Nowego Jorku oraz Silvergate Bank z San Francisco.
Projekt Libra i Fundusz SAFU
CEO Binance w wywiadzie odniósł się również do projektu kryptowaluty Libra. Zhao nie wyklucza, że Libra będzie notowana na jego giełdzie, ale póki co nie podjęto odnośnie tego żadnych decyzji. Binance mógłby również poprowadzić jeden ze stu węzłów, jednak wszystko zależy od popularności Libry. CZ uważa jednak, że jest duże prawdopodobieństwo, że Libra będzie miała dużą liczbę użytkowników.
W maju miał miejsce atak hakerski na Binance, w którym utracono 7000 bitcoinów o wartości około 40 milionów dolarów. Zhao przyznaje, że Binance poniósł ogromną stratę, jednak giełda posiada fundusze do jej pokrycia. Środki do pokrycia straty pochodzą z SAFU, czyli Secure Asset Fund for Users (Fundusz Bezpieczeństwa Aktywów Użytkowników). Do funduszu wpłacanych jest 10 procent przychodów Binance, dzięki czemu giełda może je wykorzystać do wypłaty odszkodowań w przypadku włamań hakerskich. Gdyby środki te okazały sie niewystarczające, wówczas przeznacza się dodatkowe fundusze z generowanego zysku. CZ nie popiera zawierania umów z tradycyjnymi ubezpieczycielami, twierdząc, że giełdy same powinny zadbać o ubezpieczenie.
Jestem autorem wielu publikacji związanych z branżą kryptowalut. Przygotowuje artykuły dla najpopularniejszych Polskich serwisów związanych z Kryptowalutami. Zapraszam was na moje social media aby śledzić wszystkie moje publikacje dostępne w internecie.