Giełda Gemini to platforma umożliwiająca sprzedaż, kupno i przechowywanie kryptowalut. Jej właścicielami są bracia Tyler i Cameron Winklevoss, którzy postanowili rozszerzyć swoją działalność na Australię, tym samym czyniąc ją szóstym krajem poza USA, w którym można handlować na Gemini.
5 kryptowalut
21 sierpnia mieszkańcy Australii zostali poinformowani, że mogą pobrać mobilną aplikację Gemini (kompatybilna z systemami Android i iOS) na swoje urządzenia. Dostępne są tam kryptowaluty takie jak Litecoin (LTC), Zcash (ZEC), Ethereum (ETH), Bitcoin (BTC) i Bitcoin Cash (BCH), ale nie ma wśród nich stablecoina Gemini dolar (GUSD) – dla niewtajemniczonych stablecoiny to cyfrowe waluty o minimalnej zmienności cenowej lub z zasady nie podlegające wahaniom kursu, których główną funkcją jest wspomaganie bezpieczeństwa handlu i ułatwianie inwestowania w inne kryptowaluty.
Z usług giełdy Geminii można korzystać nie tylko w Australii, jest też dostępna w Anglii, Korei Południowej, Hongkongu, Singapurze, Waszyngtonie D.C. Portoryko i 49 stanach USA.
Jak donosi portal Coinmarketcap, to giełda o średnim dobowym wolumenie w kwocie 35,8 mld USD, co czyni ją pod względem obrotów 81. giełdą na świecie. Obecnie to tzw. trust company – firma powiernicza, którą reguluje Departament Usług Finansowych Stanu Nowy Jork. Gemini powstała w 2014 r. i jako pierwsza na świecie dała możliwość handlu Ethereum.
Wybitny ekspert cyberbezpieczeństwa z dwudziestoletnim doświadczeniem, David Damato (wcześniej pracował jako dyrektor bezpieczeństwa w Tanium), w tym tygodniu został zatrudniony przez giełdę Gemini, firma wysłała też zgłoszenie do Agencji Regulacyjnej Instytucji Finansowych (FINRA) z prośbą o uzyskanie licencji maklera-dealera, która pozwoli udzielać zainteresowanym papiery wartościowe na blockchainie i umożliwi działanie jako alternatywny system obrotu.
Giełda Gemini planuje przyłączyć się do Stowarzyszenia Libra
Stowarzyszenie Libra to pozarządowa organizacja powstała z ramienia Facebooka, z którym w ostatnim czasie negocjują bracia Winklevoss – chcą przystąpić do Libry, udzielili również wywiadu CNBC, w którym wyrazili opinię, że planowane wprowadzenie kryptowalut przez Stowarzyszenie i Facebooka wpłynie pozytywnie na cały rynek i może “odczarować” samo słowo kryptowaluty.
Wierzą też, że w przyszłości każda firma działająca w zakresie nowych technologii w przeciągu kilku lat wprowadzi swoją własną kryptowalutę. Ich zdaniem Facebook nie zacznie kopiować ich projektu Gemini, ponieważ w ramach rynku który tworzy, może być też notowane samo Stowarzyszenie Libra.
Tyler Winklevoss powiedział:
Jesteśmy podekscytowani poszerzaniem naszej działalności i tym, że stajemy się widoczni na międzynarodowym rynku, dając Australijczykom możliwość bezpiecznego i sprawdzonego handlu kryptowalutami. Sprawiliśmy, że Gemini zyskało zaufanie w kwestii nowoczesnych technologii i mamy zamiar pokazać, że również w Australii jesteśmy godni zaufania.
Jestem autorem wielu publikacji związanych z branżą kryptowalut. Przygotowuje artykuły dla najpopularniejszych Polskich serwisów związanych z Kryptowalutami. Zapraszam was na moje social media aby śledzić wszystkie moje publikacje dostępne w internecie.